Dolar 32,2711
Euro 34,6258
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Az Bulutlu

Ukrayna Tahılı İçin Yeni İhracat Yollarına İhtiyaç Var

Ukrayna tahılının Avrupa Birliği üzerinden ihracatına ilişkin bir anlaşma yapıldı. Ancak belirsizlik hala devam ediyor…
Amerika ve Avrupa Birliği, Ukrayna’dan tahıl ihraç etmenin yeni yollarını arıyor. Avrupa Komisyonu, Polonya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Slovakya ile kendi bölgeleri üzerinden ihracat konusunda bir anlaşmaya vardı. Ancak Brüksel’deki diplomatlar yeni yolların bulunması gerektiğinin farkındalar.

Print Friendly, PDF & Email

22 Mayıs 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Ukrayna tahılının Avrupa Birliği üzerinden ihracatına ilişkin bir anlaşma yapıldı. Ancak belirsizlik hala devam ediyor…Amerika ve Avrupa Birliği, Ukrayna’dan tahıl ihraç etmenin yeni yollarını arıyor. Avrupa Komisyonu, Polonya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Slovakya ile kendi bölgeleri üzerinden ihracat konusunda bir anlaşmaya vardı. Ancak Brüksel’deki diplomatlar yeni yolların bulunması gerektiğinin farkındalar.

Avrupa Birliği Komisyonu son haftalarda, Ukrayna’dan tahıl ihraç edilebilmesini sağlamak için savaş bölgesine sınırı olan 5 ülkeyle zorlu müzakereler yapmak zorunda kaldı. Özellikle Polonya’da ihracat yerel pazarda birçok soruna neden oluyor. Polonyalı çiftçiler, Ukrayna’dan gelen ucuz fiyatlı tahıl ürünleri nedeniyle rekabet edemiyorlar. Bu durum, Polonyalı çiftçiler için önemli tehdit anlamına geliyor.

Çiftçilere yüz milyon Euro

Ukrayna’nın tahılını boykot etmek isteyen ülkeler, Avrupa Birliği Komisyonu’nun, çiftçileri desteklemek için önerdiği 100 milyon Euro’yu kabul etti. Avrupa Birliği Komisyonu, çiftçileri Ukrayna’dan yapılan tahıl ithalatına karşı sübvanse etmeyi ve bu ithalatın kontrollü olacağı garantisini verdi.


Ursula von der Leyen, “Avrupalı çiftçilere yaptığımız öneriyle Ukrayna’dan dünyaya gıda sağlamaya devam edebiliriz.”


Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen coşkuyla: “Bu şekilde dünyaya gıda sağlamaya devam edebiliriz. Çiftçilerin gelirleri tehdit altında olmadan, Ukrayna ihracat yapabilir.”

Rusya ile tahıl anlaşması sona erdi

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Ukrayna ile yaptığı anlaşma büyük önem taşıyor. Çünkü Rusya ile Birleşmiş Milletler arasında Rusya’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına güvence verdiği anlaşma 18 Mayıs’ta sona eriyor. Programın uzatılmaması ve tahılın bu şekilde ihraç edilememesi ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Başta birçok Afrika ülkesi için önemli olan tahılı Ukrayna’dan çıkarmak için mevcut sözde güvenli koridorlardan ihracat yapmak yeterli değil.

Tuna Deltası üzerinden ihracat

Geçtiğimiz günlerde Brüksel’den bir heyet, Karadeniz yakınlarındaki Tuna Deltası’nda liman kenti olan İzmayil’i ziyaret etti. Son bir yılda limana çok fazla yatırım yapıldı. Yatırımların büyük bölümü yeni terminallerin inşaası için ayrıldı. Tuna üzerinde Köstence’ye (Romanya) doğru daha fazla gemi nakliye yapmaya başlasa da, bu hacim okyanusta bir damla gibi görünüyor. Tuna Nehri’nde yağışların düzensiz ve az olması nedeniyle su seviyesi çok dalgalanıyor. Bu durum, su seviyesinin genelde düşük olmasına neden oluyor. Bununla birlikte, büyük nakliye şirketleri, tahılın tali yoldan da ihraç edilebilmesi için düzenli tarifeli seferler düzenliyor.

AB üyeliği

Ukrayna, tahıl ihracatının seyri ile ilgili endişe duyuyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna, Ukrayna ihracatına getirilen kısıtlamalarla ilgili tüm tartışmaların Rusya’nın işine geldiğini söylüyor. 


Olha Stefanishyna, “Tahıl ihracatındaki tartışmalar Rusya’nın işine geliyor.”


Brüksel’de ise, Avrupa Komisyonu şimdilik uygulanabilir bir çözüm bulduğunu düşünüyor.

Ancak önemli bir sorun ortaya çıkmak için sırasını almayı bekliyor. Önümüzdeki aylarda, Ukrayna’nın olası Avrupa Birliği üyeliğinin önündeki sorunların haritasını çıkarmak gerekecek. Avrupalı ​​diplomatlar, ülkenin büyük bir tarım ihracatçısı olması nedeniyle özellikle tarım müzakerelerinin çok zorlaşacağından korkuyor. Şu anda Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüten İsveç, yazdan önce ilk tartışma belgesini hazırlamaya çalışacak.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.