Savaş, Ukrayna’da yumurta fiyatlarında rekor getirdi

26 Ekim 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Ukrayna Kümes Hayvanı Üreticileri Birliği, Rus işgali nedeniyle Ukrayna Yumurta Endüstrisi üretim kapasitesinin %20 ‘sini kaybederken, geri kalan çiftliklerin hızla yükselen elektrik ve doğal gaz fiyatlarından muzdarip olduğunu açıkladı.

Ukrayna Yumurta Pazarında geçtiğimiz aylarda önemli fiyat artışı yaşandı. Yaz başında bir adet yumurtanın ortalama perakende fiyatı 1,8 Ukrayna Grivnası’ndan (0,05 ABD Doları) yaklaşık 4,3 Ukrayna Grivnası’na (4,3 ABD Doları) yükseldi ve bazı bölgelerde 8 Ukrayna Grivnası’na (0,22 ABD Doları) kadar ulaştı. Hızla yükselen fiyatlar, Ukrayna Antimonopoly Servisi’ni, piyasa koşullarının yukarı yönlü fiyat rallisinin gerçekçi olup olmadığını anlamak için bir soruşturma başlatmasına sevk edecek kadar endişe uyandırdı.

Ukrayna yayın organı European Pravda , son fiyat artışını kısmen mevsimsel faktörlere bağladı. Ukrayna’daki yumurtaların yaklaşık %50 ‘si bireysel çiftliklerde üretiliyor. Bu işletmelerin birçoğu yapay aydınlatma maliyetlerini karşılayamamaktadır. Bu nedenle tavukların yumurta üretim kapasiteleri, gündüz saatlerinin sayısına ve sonbahardaki düşüşlerle yakın ilişki içindedir.

European Pravda, “Bu durum da, sonbaharda yumurta pazarındaki fiyatların artmasında olağandışı bir şey olmadığı anlamına geliyor.”

Mükemmel fırtına

Üretim dışı kalan Ukrayna Yumurta Üretim Çiftliklerinin bir kısmı Rus işgali sırasında yok edilirken, diğerleri geçici olarak işgal edilmiş topraklarda bulunuyor.

Ukraynalı piyasa katılımcıları mevcut piyasa durumunu mükemmel bir fırtına olarak tanımlıyor. Ukrayna Kümes Hayvanı Üreticileri Birliği, ülkenin yumurta segmentindeki üretim kapasitelerinin yaklaşık %20 ‘sini kaybettiğini tahmin ediyor. 

Bazı çiftlikler Rus işgali sırasında yok edilirken, diğerleri geçici olarak işgal edilmiş topraklarda bulunuyor.

En az 3 ticari yumurta üretim çiftliğinin faaliyetlerini kısıtladığı biliniyor. 2021yılında Herson bölgesi 496 milyon yumurta, Zhaporozhie bölgesi 229 milyon adet ve Donetsk bölgesi 329 milyon adet yumurta üretti. Tüm bu bölgeler, Rusya Birliklerinin saldırısı nedeniyle muazzam bir yıkıma uğradı. 

Ayrıca, aktif savaş bölgelerinden uzakta bulunan çiftçiler bile bu yıl üretim performanslarını, geleceğe olan güvenlerinin düşük olduğunu gerekçe göstererek sınırladılar.

Yumurta fiyatları zirveyi geçti

Ukrayna Kümes Hayvanları Üreticileri Birliği, iç pazarda yumurta fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyor.

Sergey Karpenko, “Mevcut yumurta fiyatlarının yüksek seviyesi bir aydan fazla sürmeyecek. Kasım ayı içinde fiyatlar yavaş yavaş düşmeye başlayacak.”

Karpenko’ya göre, Ukraynalı ticari yumurtacı işletmeler, yakında yarka yetiştirmeye devam ediyor. 

Yumurta fiyatlarında yaşanan keskin artış, orta ve batı Ukrayna’daki çiftçileri kapasite artırımına yatırım yapmaya teşvik etti.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram