Rusya, yetiştiricilerden ithal aşılardan uzak durmalarını istedi

23 Aralık 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Rusya Kümes Hayvanları Yetiştiricileri Birliği Rosptitsesoyuz, üyelerine yazdığı bir mektupta, Rusya Tarım Bakanlığı’nın çiftçilere yerel olarak üretilen veteriner ilaçları ve aşılara geçişi hızlandırmalarını tavsiye ettiğini, çünkü yeni veterinerlik kuralları uyarınca ithalat yapılamayabileceğini söyledi.

1 Temmuz 2023’ten itibaren, Rus izleme komitesi Rosselhoznadzor, tüm ithal aşı suşlarının Rus bilim kurumlarında saklanmasını gerektiren yeni bir veterinerlik yönetmeliğinin yürürlüğe girmesini planlıyor. Rosselhoznadzor, tedarikçi firmaların aşı suşlarını Rus bilim insanlarına vermeyi reddetmesi durumunda ürünlerinin ithalatını yasaklayacağını belirtiyor.

Rosptitsesoyuz, “Tüm ithal kanatlı aşı suşlarının Rus bilim kurumlarında saklanmasını zorunlu kılan yeni bir veterinerlik yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi bekleniyor.”

Rusya Tarım Bakanlığı yaptığı açıklamada, son birkaç yılda Rus hayvancılık endüstrisinde ithal aşı payında istikrarlı bir düşüş gördüğünü söyledi. Öte yandan Rosselhoznadzor, 2022 yılının ilk 10 ayında Rusya’nın aşılar dahil 19 milyar kutu veteriner ilacı ithal ettiğini tahmin ediyor.

Rosselhoznadzor, Rus kümes hayvanı endüstrisinde ithal aşıların payının %43 olduğunu tahmin ediyor. Bu rakam domuz endüstrisinde %53, büyükbaş hayvan endüstrisinde ise %71 düzeyinde seyrediyor.

Ürünlerin güvenliği onaylanmalıdır.

Rus yetkililer, yeni kuralların yabancı tedarikçilerin veteriner ilaçlarına yasaklanmış unsurlar eklemesini engelleyeceğini açıkladı. Rosselhoznadzor, 2022 yılı Kasım ayında yapılan rutin bir incelede, kümes hayvanlarında enfeksiyöz laryngotracheitis (ILT) hastalığına karşı ithal edilen bir aşıda Newcastle Hastalığı virüsü parçalarının varlığının bulunduğunu söyledi.

Rosselhoznadzor, “ILT aşısı içinde Newcastle Hastalığı virüsü parçaları tespit edildi.”

Fikri mülkiyet risk altında olabilir

Rus hayvancılık endüstrisinden bir kaynak, yerel İzvestia gazetesine, yabancı şirketlerin fikri mülkiyetlerinden korktukları için aşı suşlarını Rus bilim insanlarına verme konusunda isteksiz olduklarını söyledi.

Ancak Rus düzenleyici kurumu, aşı suşlarının toplanmasının uluslararası uygulamaya uygun olduğuna, tüm yabancı şirketlerle imzalanacak tipik anlaşmaların fikri mülkiyet haklarının korunmasını garanti ettiğine dikkat çekti.

Rus çiftçiler, “Yabancı aşı ve ilaç ithalatındaki kısıtlama haberleri endişe verici.”

Rosselhoznadzor, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’dan yabancı aşı tedarikçilerinden aşı suşlarını geçirmek için şimdiden 89 başvuru aldığını söyledi. Öte yandan, Rus veteriner farmakoloji derneği, girişimin başarılı olduğunu söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Rosselhoznadzor’un kampanyası, Rusya pazarındaki paniği tetikleyebilir.

İzvestia’nın haberine göre, bazı Rus çiftçiler, yabancı aşı ve ilaç ithalatındaki aksamaların Rus hayvancılık sektöründeki üreticiler için oldukça zorlayıcı olacağı konusunda da uyarıda bulundu.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram