Rusya, kuluçkalık yumurta ithalatından vazgeçiyor

20 Temmuz 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Rusya Ulusal Kanatlı Üreticileri Birliği, Rus kanatlı endüstrisinin kuluçkalık yumurta ithalatını sonlandırdığını bildirdi.

Rusya’nın kuluçkalık yumurta ithalatı 2022 yılı Ocak – Nisan döneminde % 38 azalarak 158 milyon adet olurken, damızlık civciv ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre % 54 artarak 490.600 adete ulaştı. Rusya, damızlık civcivlerin çoğunu Belarus, Almanya ve ABD gibi ülkelerden ithal etti.

Rus gazetesi Kommersant, kuluçkalık yumurta fiyatlarındaki keskin artışın Rus kanatlı üreticilerinin üretim programlarını revize etme gerekçelerinden biri olduğunu bildirdi. Fiyat artışı bir dereceye kadar, batı yaptırımlarının neden olduğu lojistik zorluklara bağlanıyor. Örneğin, Rus aracı şirketleri, Avrupa’dan konteyner ithal etme maliyetinin konteynır başına 2022 yılının başında 3.200 € iken bu rakamın şu anda 11.000 € düzeylerine çıktığını belirtiyorlar.

Yükselen fiyatlar

Genrikh Arutyunov, “Bir kuluçkalık yumurtanın üretimi, satın almaktan % 30 daha ucuza mâl oluyor.”

Rus kanatlı üreticisi Trust-Poultry Genel Müdürü Genrikh Arutyunov, kuluçkalık yumurtanın ortalama fiyatının 2021 yılının sonundan 2022 yılı Mart ayına kadar % 70 – 80 düzeyinde arttığını belirtiyor.

Arutyunov, artan üretim maliyetleri göz önüne alındığında, Rus kanatlı entegrasyonlarının kendi damızlık civcivlerini üretmekle piyasada fiyat açısından rekabet edemeyeceklerini ve kârlılığı kabul edilebilir bir seviyede tutamayacaklarını bildiklerini sözlerine ekledi.

Yaptırım tehdidi

Kanatlı işletmelerinde civciv ithalatına geçiş bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Arutyunov, çiftliklerde sürdürülebilir üretimi sağlamak için yılda 4 ila 6 kez damızlık civciv girişi sağlanması gerektiğini belirtti. Arutyunov, “Rusya’da henüz yeterli üretkenliğe sahip melezler olmadığı için, piyasadaki işletmeler Aviagen veya Cobb’dan civciv satın almaktadır.” diyor.

Kommersant gazetesi, Rus kanatlı endüstrisinden bir kaynağa atıfta bulunarak, Batı yaptırımlarının gıda ithalatını etkilemesinin beklenmediğini, ancak herhangi bir tahminde bulunmanın zor olduğunu yazdı.

Teknik sorunlar

Konstantin Korneev, “Civciv nakliyesindeki tüm detaylar özel olarak düşünülmüş ve tüm süreçlerde son teknolojiden yararlanılmaktadır. Bu nedenle civcivleri ithal etmenin maliyeti kuluçkalık yumurta ithal etmekten daha yüksektir.”

Rus danışmanlık ajansı Rincon Management Yönetici Direktörü Konstantin Korneev, Rus dergisi Agroinvestor’a verdiği demeçte,” Normalde kuluçkalık yumurta satın almanın tercih edilen bir seçenek olduğunu çünkü taşıma sırasında civcivlerin ölüm oranının arttığını” söyledi.

Korneev, “Kuluçkalık yumurtaların mevcut fiyatının üreticilere uygun olmadığını biliyoruz. Tecrübelerimize dayanarak civciv ithal etmenin daha ucuz olduğunu gördük. Ancak civciv ithalatına geçme fikrini “şu anki mevcut koşullara en uygun teknik çözüm” olarak nitelendiriyoruz.”

Konstantin Korneev, “Civciv ithalatına geçmenin sistemik veya endüstriyi kökten değiştiren bir şey olduğu söylemeyiz.”

Kaynak: Poultry World

Keyifli okumalar dileriz

Damızlık Besleme ve Sürü Performansına Etkisi ve Horoz Yetiştirmede Yemleme konularına yönelik daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram