Rusya, Avian Influenza’ya Karşı Toplu Aşılama Başlatıyor

8 Mart 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Rusya Kümes Hayvanı Üreticileri Birliği Rosptitsesoyuz, Avian Influenza’ya karşı ülke çapında yeni bir kanatlı aşılama stratejisi açıkladı.

Avian Influenza aşılamasındaki en önemli sorun, aşı suşu ile enfeksiyon kaynağı olan suşun laboratuvar analizleri ile ayırt etmenin zor olmasıdır.

Rosptitsesoyuz, Avian Influenza’nın birçok ülkede hızla yayılmasıyla ilgili endişelerini dile getirerek, Rusya topraklarında bir dizi salgının üretimi ciddi şekilde engelleyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Kontrol yanılsaması

Rosptitsesoyuz, Rus kümes hayvanı çiftliklerinin biyolojik korumaya büyük yatırım yaptığını, ancak sağlık kurallarına uymanın tek başına Avian Influenza salgınlarını önlemede başarısız olduğunu kabul ediyor.

“Örneğin, kanatlı yetiştiricileri kuşları hava yoluyla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruyamamaktadır. Virüsle kontamine olmuş kemirgenlerin üretim alanlarına girmesini ve hatta enfekte kuşların dışkılarının kanatlı işletmelerine yayılmasını önlemek de imkansızdır. Rosptitsesoyuz, kanatlı yetiştiricileri, kanatlı işletmelerinin dışında kalan faktörleri de (yollar, tren istasyonları, ormanlar, bataklıklar ve virüsün yayılmasına katkıda bulunan diğer faktörler) kontrol edemez” dedi.

Gıda güvenliği tehlikede

Rosptitsesoyuz’un kanatlı sürülerinin toplu olarak aşılanmasına yönelmeyi gerekli görmesinin temel nedeni, Avian Influenza enfeksiyonlarının Rusya’da yayılmasının ülkenin gıda güvenliğini tehdit etmesidir. Yeni strateji, Rusya Tarım Bakanlığı ile 13 Ocak’ta Avian Influenza tehdidinin tartışıldığı bir toplantının ardından geliştirildi.

Natayla Moroz, ” Avian Influenza Aşılama Stratejisi kararı, Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı sert yaptırımlarına karşı bir önlem olarak alınmıştır.

2022 yılı Temmuz ayında konuşan Rusya Federal Hayvan Sağlığı Merkezi Üretim Müdür Yardımcısı Natalya Moroz, kanatlı sürülerinin Avian Influenza enfeksiyonlarına karşı toplu olarak aşılanması fikrini destekledi. Bu önlemin, Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı sert yaptırımlarına karşı bir önlem olduğunu ve ayrıca büyük bir salgının gıda güvenliğini tehlikeye atabileceği endişesi ile alındığını söyledi.

İhracattan ödün vermek

Avian Influenza aşısı ile aşılanan kanatlılar genellikle asemptomatik olarak hastalık belirtisi göstermektedir.

Rus yetkililer, 2021 yılından beri kanatlı işletmelerinin kanatlı sürülerini Avian Influenza enfeksiyonlarına karşı aşılamasına izin verme fikrini tartışmaktadırlar. Ancak Rus Entegrasyonları ve Ticari Yumurtacı İşletmeler, bu uygulamanın Rus kanatlı ürünlerinin bazı dış pazarlara erişimini neredeyse engelleyebileceğini vurgulayarak bu adıma karşı uyarıda bulundu.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, Avian Influenza aşı yasağı, dış pazarlara giriş için bir ön koşul olarak Veteriner Hayvan Sağlığı Sertifikalarında sıklıkla yer almaktadır. Rusya’daki endüstriyel kanatlı işletmelerinde Avian Influenza enfeksiyonlarına karşı toplu aşılama yasak çünkü aşılanan kanatlılar genellikle asemptomatik olarak hastalık belirtisi gösteriyor. Avian Influenza aşılamasındaki en önemli sorun, aşı suşu ile enfeksiyon kaynağı olan suşun laboratuvar analizleri ile ayırt etmenin zor olmasıdır.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram