Organik yumurtada çevresel kirleticilerin varlığı

22 Şubat 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Danimarka’da organik yumurta sarısında çevresel kirletici per- ve polifloroalkil (PFAS) tespit edildi.

PFAS adı verilen zararlı maddenin, organik yumurta üretimi yapılan işletmelerde kanatlı beslemesinde kullanılan yemlerde içeriğinde bulunan balık unu yoluyla bulaşmış olabileceği belirtiliyor. Sıklıkla organik yumurta tüketen çocukların risk altında olma ihtimali endişelere yol açtı.

Kontaminasyon, Danimarka Ulusal Gıda Enstitüsü tarafından Danimarka Veterinerlik ve Gıda İdaresi ile işbirliği içinde yürütülen bir çalışmada tespit edildi. Araştırmacılar PFAS maddesinin serbest gezen, kümeste yetiştirilen veya kafeslerde yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtalarda daha düşük seviyelerde olduğunu belirtiyorlar.

‘PFAS; Sonsuza dek kimyasal’

PFAS’lar, çevrede bozunmamaktadırlar ve gıdalarla alındıklarında madde konsantrasyonunun yarıya inmesi 3-7 yıl sürebildiği için ‘sonsuza kadar kimyasal’ olarak bilinirler.

Prof. Dr. Kit Granby, “Konu AB’ne bildirildi. Yetkililer PFAS Ulusal İzleme Programları gerçekleştirecekler.”

DTU Ulusal Gıda Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kit Granby , Danimarka yem sektörünün yumurtlayan tavuklar için balık ununu organik yemle değiştirmeyi gönüllü olarak kabul ettiğini ve konunun AB’ne bildirildiğini söyledi.

“Yetkililer, PFAS için başlıca yem ham maddelerinde PFAS’ı kontrol etmek için ulusal izleme programları gerçekleştirecek ve AB’ye rapor verecektir. Granby, uzman medya kuruluşlarına verdiği demeçte, her iki yükümlülük de tüketicileri PFAS dahil olmak üzere kimyasal kirletici maddelere karşı rasyon maruziyetinden koruyacaktır.

Balık unu kontaminasyonu

Granby, balık unu kontaminasyonunun olası nedeninin, balıkların beslenmesinde rol oynayan okyanus ve deniz ürünlerinin, PFAS’ın atmosferik birikimi ile kirlenmesi nedeniyle, rasyondaki balık ununun ham maddelerin içeriğinde yer almasından kaynaklandığını söyledi.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi , bu yılın başında, 4 spesifik PFAS’ın (PFOA, PFNA, PFHxS ve PFOS) toplamının tolere edilebilir haftalık alımını, haftada vücut ağırlığının kilogramı başına 4,4 nanogram olarak belirlemiştir. Hatırı sayılır miktarda yumurta yiyen çocuklar arasında – haftada 5-6 – yumurta alımı haftada vücut ağırlığının kilogramı başına 10 nanogramdır. Ek olarak, Danimarka’daki tüm vatandaşlar, toplam alıma katkıda bulunan diğer birçok gıda ve kaynaktan PFAS’a daha fazla maruz kalmaktadır.

Granby, “Çocuklar, güvenli bir alım için sınır olan miktarın yalnızca yumurtalardan iki katından daha fazla PFAS’a maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunda, risk belirgindir” diye ekledi.

Ancak PFAS’ların sizi gerçekten hasta eden maddeler olmadığını, ancak uzun yıllar çok miktarda tüketirseniz bağışıklık sistemini etkileyebileceğini vurguladı.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram