Mısır’da yem kıtlığı nedeniyle civcivler itlaf ediliyor

30 Kasım 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Mısır’da ithalat kısıtlamaları nedeniyle oluşan yem kıtlığı, civcivlerin itlaf edilmesine yol açtı.

Ülkede yaşanan Amerikan Doları kıtlığı, Mısır’ı ithalatı kısıtlamaya zorladı. İthalat kısıtlamaları nedeniyle oluşan yem kıtlığı, civcivlerin itlaf edilmesine yol açtı. Bu durum devam eden gıda krizini daha kötü hale getirdi, tavuk eti ve yumurta fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sonunda kümes hayvanı yemi ithalatı serbest bırakıldı.

Mısır, yaşanan Amerikan Doları kıtlığı nedeniyle ithalat üzerinde sıkı kontroller uygulamaya başladı.

The National gazetesi Eylül ayında Mısır’ın net Amerikan Doları rezervinin 32 milyar dolar olduğunu ve bunun bir dolar kıtlığı anlamına geldiğini, Mısır’ın bu nedenle ithalat üzerinde sıkı kontroller uyguladığını ve bankaların Mısır ve Soya Fasulyesi sevkiyatlarını serbest bırakmak için gerekli akreditifleri vermeyi durdurduğunu bildirdi.

Tavuk beslemek yüksek maliyetli

Mohamed El Shafei, “Tavuk beslemek çok yüksek maliyetli hale geldiği için civciv itlafları artmaya başladı.

Mısır Kümes Hayvanları Üreticileri Birliği başkanı Mohamed El Shafei, tavuk beslemenin çok maliyetli hale geldiğini ve kümes hayvanı çiftçilerinin onları itlaf etmeye başladığını ve bunun da ülke çapında kümes hayvanı arzını azalttığını söyledi.

Mısır’da tavukların ihtiyaçlarını karşılamak için aylık 500.000 ton ithal mısır ve 250.000 ton soya fasulyesi gerektiği bildiriliyor. Bu miktarı ithal etmek için sendikanın her ay 340 milyon ABD dolarına ihtiyacı olacaktır. The National’ın haberine göre El Shafei ayrıca, kümes hayvanı endüstrisi Mısır’daki iş gücünün yaklaşık %10 ‘unu istihdam ettiği için “herhangi bir büyük ölçekli kapatmanın ülkenin işsizlik oranı için felaket olacağının” altını çizdi.

Zor durum kötüleşiyor

Genel olarak fiyatlarda keskin bir artış oldu ve enflasyon oranı yaklaşık %14 ‘e yükseldi (Temmuz 2022).

Mısır’ın döviz rezervleri, ülkenin ana döviz kaynağı olan turizm gelirleri Covid-19 salgınındaki kısıtlamaların yoğun olduğu 2020 yılından bu yana azaldı. Rusya-Ukrayna savaşı, petrol ve buğday fiyatlarının yükselmesine neden olarak ülkedeki ekonomik krizi daha da kötüleştirdi. Ayrıca savaş, Mısır’a gelen turistlerin %30 ‘unu oluşturan Rus ve Ukraynalı turistlerin ülkeyi ziyaretini ve beraberlerinde getirecekleri dövizi engelledi.

Bu yıl, Mısır’ın ithalatı yaklaşık 83 milyar ABD dolarına yaklaştı ve bu ithalatın %24 ‘ünü gıda maddeleri oluşturdu. 

İlginç olan, Mısır’ın aynı zamanda dünyanın en büyük buğday ithalatçısı olmasıdır.

Kanatlı yemlerinin limanlardan bir miktar hareketi

Kasım ayında Mısır’ın her hafta limanlardan “uygun miktarda” yem hammaddesini serbest bırakacağı açıklandı.

“Yaklaşık 1,5 milyon ton mısır ve 500.000 ton soya fasulyesi limanlarda mahsur kaldı.”

Reuters’in bildirdiğine göre, kümes hayvanları üreticileri birliği yaklaşık 1,5 milyon ton mısır ve 500.000 ton soya fasulyesinin limanlarda mahsur kaldığını söyledi ve tarım bakanlığından bir komitenin yem mevcudiyetini sağlamak için haftalık olarak toplanacağını söylediğini de sözlerine ekledi.

Kısıtlamanın gevşemesinden bu yana 44 milyon ABD Doları değerinde yaklaşık 62.000 ton soya fasulyesi piyasaya sürüldü.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram