Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Mikotoksinler Avrupa çapında büyüyen bir tehdit oluşturuyor

25 Eylül 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Avrupa mahsullerinde mikotoksinle ilişkili riskleri yönetmek ve azaltmak için proaktif önlemler zorunludur.Sander Janssen’e göre, başta meteorolojik koşullar ve sulama uygulamaları olmak üzere, kıta genelinde mikotoksin seviyelerinin artmasına katkıda bulunan doğal ve yapay faktörler etkili oluyor.


Sander Janssen, “Mikotoksin seviyeleri, özellikle de Fusarium ve Aflatoksin Avrupa genelinde arttı.”


Sander Janssen, mikotoksin seviyelerinin, özellikle de Fusarium ve Aflatoksin’in Avrupa genelinde arttığını söyledi: “Bu artış, küresel emtia ticaretinin yanı sıra iklim değişikliği ve bunun ekosistemlerimiz üzerinde yarattığı gelişen etkiye bağlanabilir. Daha sıcak, daha kuru koşullar ve aşırı hava koşulları, toksin üreten mantarların büyümesini kolaylaştırır ve bitkiler üzerinde strese neden olur, böylece mikotoksin artar.

“Son yıllarda yumurta, et ve süte olan talebin artması, mikotoksin oluşumunun daha yüksek olduğu tropik iklime sahip gelişmekte olan ülkelerden AB’nin tahıl ve tahıl ithalatının artmasına neden oldu ve böylece AB verilerinde mikotoksinlerin yaygınlığı arttı.”

Hayvan ve insan sağlığı için risk

Mahsullerdeki mikotoksin varlığının hayvan ve insan sağlığına risk oluşturduğunu, çiftliğin kârlılığını azalttığını ve küresel gıda sistemlerini daha az sürdürülebilir ve daha güvensiz hale getirdiğini vurguladı.

Şirketin en son üç aylık anket sonuçları, Bath Üniversitesi tarafından yürütülen ve buğdaydaki zararlı mantar toksinlerinin mahsullerin neredeyse yarısını etkilediğini ortaya koyan yakın tarihli bir çalışmayla aynı fikirde.

Bu mikotoksinlere kronik diyet maruziyetinin insan sağlığını etkilediğine dair gerçek endişeler var.

Mantar biyoloğu Dr Neil Brown

Mikotoksin tehdidi ve değişimi

Araştırma ekibi, Fusarium mikotoksinlerinin gıda ve hayvan yemi tedarik zincirlerine girişini izleyen hükümetlerden ve tarım şirketlerinden elde edilen en büyük veri setlerini inceledi. Ekip, son 10 yılın Avrupa çapındaki verilerini kullanarak mikotoksin tehdidinin ve bu tehdidin nasıl değiştiğine ilişkin en kapsamlı tabloyu oluşturdu.

Şunu buldular:

  • Fusarium mikotoksinleri tüm Avrupa ülkelerinde keşfedildi.
  • Avrupa’da insan gıdası olarak kullanılan buğdayın yarısı vomitoksin (DON) içeriyordu.
  • İngiltere’de bu seviye yüzde 70’e yükseldi.

Hükümetler, insanlar tarafından tüketilecek buğdaydaki DON kontaminasyon seviyelerine ilişkin yasal sınırlar koyuyor ve bu düzenlemeler, sofrada yer alan miktarın %95’inin DON konsantrasyonuna ilişkin güvenlik sınırlarını karşılamasıyla etkili bir koruma sağlıyor.

Sürekli, düşük seviyeli pozlamanın etkisi

Ancak araştırmacılar, yaşam boyunca diyetlere sürekli, düşük düzeyde maruz kalmanın etkisi konusunda endişe duyuyor.

Yaşam Bilimleri Bölümü’ndeki Milner Evrim Merkezi Mantar Biyoloğu Dr. Neil Brown şunları söyledi: ” Mikotoksinleri içeren rasyonlara kronik maruziyetin insan sağlığını etkilediğine dair gerçek endişeler bulunmaktadır..”


Dr. Neil Brown, “Mikotoksinler belirli bir seviyeye ulaştığında, kirli tahıl insan gıdasından hayvan yemine yönlendiriliyor.”


Mikotoksinler belirli bir seviyeye ulaştığında, kirli tahıl insan gıdasından hayvan yemine yönlendiriliyor: “Bu durum, tahıl çiftçisine bir maliyet getiriyor, tahıl piyasası fiyatlarını etkiliyor ve sağlık sorununu hayvanlarımıza kaydırıyor.”

Buğdaydaki yüksek mikotoksin seviyeleri hakkında

Ekip, çiftlik hayvanlarına yedirilen buğdayda endişe verici derecede yüksek düzeyde DON mikotoksin buldu. Dr. Brown’ın grubundaki doktora öğrencisi Louise Johns, seviyelerin insanlar tarafından tüketilen buğdaydakilerden çok daha yüksek olduğunu söyledi: “Bu, hayvan sağlığı açısından bir endişe vericidir, ancak aynı zamanda mevcut düzenlemeler olmadan gıda amaçlı kullanılan buğdaydaki mikotoksin seviyelerinin nasıl görünebileceğinin resmini de çiziyor.”


Louise Johns, “”Fusarium mikotoksinlerindeki artışa neyin sebep olduğunu bilmiyoruz, bu yüzden daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.”


Çalışma aynı zamanda hastalıkların yüksek olduğu yıllarda mikotoksin düzeylerinin 2010 yılından bu yana daha şiddetli hale geldiğini ortaya çıkardı. Johns bunun nedeninden emin olmadığını söyledi: “Fusarium mikotoksinlerindeki artışa neyin sebep olduğunu bilmiyoruz, bu yüzden daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Fusarium mantarına yuva sağlayan toprak koruma uygulamaları gibi tarımdaki değişikliklerin ve daha sıcak, daha nemli hava gibi iklim değişikliğinin […] önemli bir rol oynadığından şüpheleniyoruz.”

Çalışmanın ortak yazarı Exeter Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dan Bebber şunları söyledi: “Fusarium Kafa Yanıklığı hastalığının sahada nasıl değiştiğini izlemek ve hangi ortamların en fazla risk altında olduğunu tahmin etmek için daha iyi sistemlere sahip olmamız hayati önem taşıyor.”

Mantar patojenlerine karşı daha iyi koruma geliştirilmesi gerekiyor

Dr. Brown, mahsulleri mantar patojenlerine karşı korumanın daha iyi yollarını geliştirmenin, “mikotoksinlerin olumsuz ekonomik ve sağlık etkilerini başarılı bir şekilde azaltmanın tek yolu olduğuna inanıyor. Gelecekte iklim değişikliğiyle birlikte mikotoksin salgınları daha şiddetli hale geldikçe bu konu daha da önem kazanacak.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.