Kuş Gribini Anlamak

12 Nisan 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Araştırmacılar, farklı tür kuşlarda LPAI ve HPAI (düşük ve yüksek patojeniteye sahip avian influenza) suşlarına karşı verilen immun yanıtın, kilit rol oynayan genlerin varlığına göre değiştiğini buldular.

Araştırmacılar, 6 kanatlı türünün avian influenza (kuş gribi) ‘ya karşı immun yanıtlarını incelediler:

  • 2 tür kuş gribine duyarlı – Tavuk ve Hindi
  • 2 tür kuş gribini tolere edebilmekte ve hastalığın yayılmasında rol oynamakta – Ördek ve Karga
  • 2 tür kur gribine karşı oldukça dirençli – Kaz ve Güvercin.


Edinburgh’daki Roslin Enstitüsü Araştırma Ekibi , Kuş Gribi enfeksiyonunun sonuçlarını etkileyen biyolojik farklılıkları belirlemeye çalıştı. 

Araştırma sonuçlarına göre:

  • Tavuklarda ve hindilerde maruz kalmanın, beyin de dahil olmak üzere çeşitli organlarda çok yüksek miktarda avian influenza (kuş gribi) virüsü biriktiği gözlemlendi.
  • Güvercinlerin vücutlarında düşük miktarda avian influenza (kuş gribi) virüsü varlığı tespit edildi. Ayrıca güvercinler virüse maruz kaldıktan sonra düşük bir bağışıklık tepkisi gösterdi. Bu tepki, virüslerin hücrelere girmesini veya yayılmasını önleme konusunda güvercinlerin doğal bir yeteneğe sahip olduğunu göstermektedir.
  • Genetik farklılıklar, tipik olarak enfeksiyona benzer tepkiler gösteren ördekler ve kargaların bazı şiddetli kuş gribi türlerine verdikleri tepkilerdeki farklılıkları açıklayabilir.


Bu çalışma, avian influenza (kuş gribi) virüslerine karşı beynin tepkilerini karşılaştıran ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu çalışmaya göre organ üzerindeki bu etkinin tavuk ve hindilerde avian influenza (kuş gribi) enfeksiyonundan ölüm nedeni olabileceğini öne sürüyor.

Öte yandan, güvercinler, interferonla uyarılan genler sayesinde avian influenza enfeksiyonlarına karşı güçlü korunmaya sahip olabilmektedir.

Enfeksiyona karşı doğuştan gelen hızlı bağışıklık tepkisi

Gecikmiş bağışıklık yanıtı, avian influenza (kuş gribi) enfeksiyonlarının seyrini kötüleştirmektedir. Sonuçlar, enfeksiyona karşı doğuştan gelen hızlı bağışıklık tepkisinin faydalarını da vurgulamaktadır.


Dr. Katrin Morris, “Kuş gribinin tetiklediği biyolojik süreçleri ve direnci etkileyen faktörleri anlamak, ticari kümes hayvanlarında kuş gribi riskini sınırlamak için önemlidir.”


Frontiers in Cellular and Infection Microbiology’de yayınlanan çalışma hakkında yorum yapan Roslin Enstitüsü uzmanı Dr. Katrina Morris şunları söyledi:
“Kuş gribinin tetiklediği biyolojik süreçleri ve direnci etkileyen faktörleri anlamak, ticari kümes hayvanlarında kuş gribi riskini sınırlamak için önemlidir.”

Dr. Morris, “Bulgularımız, bağışıklık sistemini içeren erken etkileşimin anahtar olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bulaşıcı hastalığa yanıt olarak kuşların sinir ve bağışıklık sistemleri arasındaki etkileşimin önemini vurguluyor ve enfeksiyonun nasıl ortaya çıktığı konusunda etkili olabilecek birkaç geni görmemizi sağlıyorlar.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram