Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Kuş gribi: WOAH, herkese uyacak tek bir kalıp yok

2 Ağustos 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Dünya Hayvan Sağlık Örgütü (WOAH): Yakın işbirliği ve standartlara bağlılık kuş gribine karşı mücadelede etkin rol oynayacaktır, ancak virüsün yayılmasını durduracak sihirli bir değnek maalesef yok.Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (WOAH) Genel Müdürü Dr. Monique Eloit, kuş gribiyle mücadelede mevcut zorlukların ve perspektiflerin ele alındığı ilk Hayvan Sağlığı Forumu sonrasında yayınladığı mesajda mevcut önlemlerin dışında virüsün yayılımını durduracak sihirli değneğin olmadığını vurguladı.


Dr. Monique Eloit, “Elimizde Avian Influenza virüsünün yayılımı durduracak sihirli değnek yok.”


2005 yılından bu yana 500 milyondan fazla kuş hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. O tarihten bu yana kuş gribi, geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Virüsün epidemiyolojisindeki değişiklikler ve özellikle de virüsün Güney Amerika dahil olmak üzere yeni coğrafi bölgelere yayılması küresel kaygıyı da artırdı.

Kuş gribinin etkilerini en aza indirin

WOAH’ın son 90. Genel Oturumu sırasında düzenlenen forum, kuş gribinin sektörler arasındaki etkilerinin nasıl en aza indirilebileceğini tartışmak üzere kilit paydaşları ve Örgütün tam üyelerini bir araya getirdi.

Katılımcılar hastalığın etkisini, mevcut önleme ve kontrol araçlarının amacına uygunluğunu, uluslararası ticaret üzerindeki etkisini ve küresel koordinasyonun güçlendirilmesi ihtiyacını tartıştılar.

Kuş gribi aşısı

Beklendiği gibi aşılama kritik bir tartışma konusu olarak ortaya çıktı. Daha önce kuş gribini kontrol etmek için geleneksel yöntemlere güvenen ülkeler, artık onları ek önlemler almaya iten çok büyük zorluklarla karşı karşıya kaldılar. WOAH Genel Kurulu, biyogüvenlik, hareket kontrolü ve itlaf seçeneklerinin yanı sıra aşılamayı tamamlayıcı bir araç olarak tartıştı ve bununla ilgili uygulama zorluklarını kapsamlı bir şekilde ele aldı.

Başarılı bir aşılama stratejisinin, dolaşımdaki virüs türlerine genetik olarak çok yakın olan aşı suşları içermesi ve sahadaki avian influenza suşlarına karşı etkili olması gerektiği kabul edildi.

Aşılanmış hayvanlarda aktif enfeksiyonu tespit edin

Kuş Gribi Hastalık Uzmanı ve Forum Raportörü Dr. David Swayne şunları söyledi: “Aşılamak son değil; bu sadece başlangıç. Aşılama uygulamasının, aşılanmış hayvanlarda aktif enfeksiyonu tespit etmek için bir gözetim programı da dahil olmak üzere tedarik zinciri boyunca yönetilmesi gerekiyor.”


Dr. David Swayne, “Avian Influenza aşılaması son değil, sadece başlangıç.”


WOAH üyeleri, yaban hayatını korurken, kümes hayvanı sektörünü ve ticaretin sürekliliğini desteklerken gelecekteki kuş gribi kontrol faaliyetlerini şekillendirmeye temel oluşturacak bir kararı kabul etti. Kararda ayrıca ülkelerin virüsle mücadele için WOAH uluslararası standartlarına saygı duymasının ve uygulamasının önemi vurgulanıyor. WOAH standartlarına göre ticaret üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmadan aşının uyumlu kullanımının kabul edilmesi, sağlam aşılama izleme ve hastalık gözetim sistemlerine duyulan ihtiyacı daha da vurgulamaktadır.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.