Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Kuş Gribi İle Yaşamak

Kanatlı Sektörü’nün kuş gribini yönetmesine yardımcı olmak için tedarik zincirinin tamamında gelişmiş iletişim ve işbirliği gereklidir.
Hastalık kontrol politikaları, karar verme ve müteakip eylemlerin hızlandırılmasına yardımcı olmak için yeni bilimsel kanıtlara uyarlanabilir olmalı ve güncel bilgilerin ilgili herkese ulaşabilmesini sağlamalıdır.

Print Friendly, PDF & Email

17 Mayıs 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Kanatlı Sektörü’nün kuş gribini yönetmesine yardımcı olmak için tedarik zincirinin tamamında gelişmiş iletişim ve işbirliği gereklidir.Hastalık kontrol politikaları, karar verme ve müteakip eylemlerin hızlandırılmasına yardımcı olmak için yeni bilimsel kanıtlara uyarlanabilir olmalı ve güncel bilgilerin ilgili herkese ulaşabilmesini sağlamalıdır.

Riski daha iyi iletme ihtiyacı

Raporu kaleme alan Prof. Dr. Lisa Boden, meta-analizlerin ve sektör paydaşları ile görüşmelerin, sektörün riski yalnızca kümes hayvanı endüstrisi, küçük çiftlik sahipleri ve arka bahçe sürüsü sahiplerini değil, aynı zamanda tedarik zincirini ve kırsal kesimi de içeren kesime daha iyi iletilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Rapor, İngiltere’de kuş gribi salgınının yaşandığı bir zamanda açıklandı. 2020 yılı Ekim ayından bu yana kümes hayvanlarında 176 kayıtlı vaka (İngiltere’de 149, İskoçya’da 21, Galler’de 5 ve Kuzey İrlanda’da 1) ve çok sayıda deniz kuşunun etkilendiği görüldü.

Sonuç olarak hükümet, barındırma düzeni, kanatlıların içeride tutulmasını talep eden ve tazminat planındaki güncellemelerin yanı sıra aşılama alternatiflerini araştıran çok sayıda sıkı biyogüvenlik önlemi aldı. İtalya, Fransa ve Hollanda’da aşı denemeleri yapılıyor ve bu uygulamalar yoğun bir şekilde izleniyor.

Bilgi boşluğu


Lisa Boden, “Kanatlı endüstrisinde, riskin aktarılmasının ve yönetilmesinin hayati bir rol oynadığını ve kritik kontrol noktalarını belirlemek oldukça önemli.”


Ayrıca, işletmelerle yapılan görüşmelerin, bir salgın durumunda ne olduğu ve çiftçilerin şüpheli vakaları Hayvan Sağlığı ve Bitki Ajansı’na (AHPA) bildirme konusunda karşı karşıya kaldıkları yasal yükümlülük konusunda sektörün bazı bölümlerinde bilgi eksikliği olduğunu gösterdiğini söyledi.

Rapor, sektörün karşı karşıya olduğu bazı kritik zorlukların altını çiziyor: Hastalığın ciddi olumsuz etkisi iyi biliniyor, ancak işletmelerin karşı karşıya olduğu psikolojik sorunlar daha az biliniyor. İşletmelerde değişken biyogüvenlik uygulamaları ve özellikle serbest gezen kanatlı yetiştiricileri arasında endüstri ve hükümet rehberliği ve düzenlemeleri konusunda farkındalık farklılıkları vardır. Hükümet, her kanatlı işletmesini Kümes Hayvanları Siciline eklemeyi amaçlayan istişaresinin bir parçası olarak bu konuyu ele almaya çalışıyor.

Boden, Kanatlı Endüstrisi Medyasına verdiği bir brifingde, araştırmanın aşı geliştirmeyle ilgili, özellikle performans, aşı kullanım sıklığı, dolaşımdaki kuş gribi türüyle eşleşip eşleşmeyeceği ve enfekte kuşları aşılanmış olanlardan nasıl ayırt edeceği konusunda endişeler bulduğunu söyledi. Klinik deneylere yapılan yatırımın kritik olduğu anlaşılarak belirli bir aşı etrafında bir stratejiye ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece kanatlı sektörü, aşılamanın virüsün yok edilmesinde mi yoksa yaygınlığının azaltılmasında mı kullanılacağını öngörebilecektir.

Biyogüvenlikte değişkenlik

CIEL İnovasyon Başkanı Dr. Mark Young, farklı risk algıları ve yönetmelikler ve kılavuzluk konusundaki farkındalık nedeniyle sektör genelinde biyogüvenlik uygulamasında önemli derecede değişkenliğin bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.


Dr. Mark Young, “Hastalığın gelecekte kontrol altına alınması için, her tür işletmede katı biyogüvenliğe ihtiyaç var ve hastalığın erken tespiti ve dikkatli olunması, işletme boyutuna veya üretim sistemine bakılmaksızın kümes hayvanı üreticilerinin ortak sorumluluğu olmalıdır.”


CIEL Direktörü Phil Bicknell, Birleşik Krallık’ta mevcut kuş gribi durumunun açık ve detaylı bir özetine duyulan ihtiyacın raporun hazırlanmasında kilit bir faktör olduğunu ekledi: “Kuş gribi riskiyle başarılı bir şekilde yaşamamız için bilim ve yenilik çok önemliydi. . Üretim sistemlerine yönelik araştırmalar, aşı geliştirme, genomik dizilemedeki gelişmeler ve hastalığın hızlı tespitini destekleyen yeni teknolojiler, bu hastalığın yönetilmesine yardımcı olabilir.

“Tüm salgınların en etkin bir şekilde ele alınmasını sağlamak için devlet desteği ile birlikte ilerlemeye devam edilecek.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.