Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Küresel şirketler kafessiz yetiştirme sistemlerini tercih ediyor

Artan tüketici yönelimleri ve kurumsal talepler, kafessiz yumurta üretimi sistemleri ile üretim yapan işletmelerin sayısının artmasını teşvik ediyor.
“Kafessiz üretim modelinde üretilen kanatlı ürünleri kullanımı taahhüdü bugünden yarına gerçekleşmez.”

Print Friendly, PDF & Email

14 Aralık 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Artan tüketici yönelimleri ve kurumsal talepler, kafessiz yumurta üretimi sistemleri ile üretim yapan işletmelerin sayısının artmasını teşvik ediyor.

Sosyal yardım kuruluşu Compassion in World Farming tarafından yayınlanan 6. Egg Track raporuna göre 2021 yılında Pizza Express, Yum!, Brands ve Bloomin’ Brands gibi firmaların bulunduğu gıda üretim ve tedarik şirketleri devam eden Covid-19 pandemisine ve kuzey yarımkürede Avian Influenza salgının devam etmesine rağmen kafessiz sistemlerde üretilen kanatlı ürünlerini tercih edecekleri taahhüdünde bulundular.

Egg Track tarafından izlenen 232 şirket bulunmaktadır ve bu şirketlerin 103 ‘ü küresel, 52 ‘si Kuzey Amerika’da, 76 ‘sı Avrupa’da ve 2 ‘si Asya-Pasifik bölgesinde faaliyet göstermektedir. Bu firmalardan 175 ‘i (%75,4), kafessiz üretim tercihi 2021 yılında %71 iken 2022 yılında %79,1 seviyelerine yükselmiştir. Küresel düzeyde kafessiz üretim kaynağı kullanana şirketlerin kafessiz kaynak kullanımı son 12 ayda %55,2 seviyesinden %63,1 seviyesine yükseldi.

Kafessiz üretim sistemlerinde üretilen yumurtaların hızla endüstri standardı haline geldiğini görebiliriz.

Cees Jan Hollander, “Kafessiz üretim modelinde üretilen kanatlı ürünleri kullanımı taahhüdü bugünden yarına gerçekleşmez.”

Küresel düzeyde %100 kafessiz üretim sistemleriyle üretilen kanatlı ürünlerini kullanımı başarıyla gerçekleştiren firma, hayvan refahının rejeneratif tarım stratejisinin temel dayanağı olduğuna inanan Danone’dir . Danone Küresel Çiftçilik Uzmanlığı Yöneticisi Cees Hollander, şirketin kafessiz üretim modelinde üretilen yumurta ve yan ürünlerinin kullanımını ilk kez taahhüt ettiğinde, bunu bir gecede yapılamayacağını bildiğini ve bunu sağlayabilecek kapasitedeki tedarikçilerle çalışmanın hayati önem taşıdığını söyledi.

“Ancak kafessiz üretim sistemleri ile üretilen kanatlı ürünlerini üretimlerimizde kullanma hedeflerimizde ısrar ettik ve 2020 yılında %100 kafessiz yumurta ve yumurta yan ürünleri kullanım hedefimize ulaştık. İlerlememizi takip etmek ve raporlamak, şirketimizin içinde ve dışında kendimize koymuş olduğumuz hedefi yakalamanın en önemli yoludur. Bu nedenle tüketicilerin ve yatırımcıların artan şeffaflık ve üretim proseslerimizde iyileştirme taleplerine yönelik olarak Çiftlik Hayvanları Refahına İlişkin İş Karşılaştırması (BBFAW) raporlamasına dahil olduk.  Heyecan verici olan ise, CIWF’in takibi sayesinde kafessiz sistemlerde üretilen yumurtaların hızla endüstri standardı haline geldiğini görebiliyoruz.”

Piyasa verileri, AB kafessiz sürülerinin geçen yıl büyümeye devam ettiğini, 128 şirketten 109 ‘unun ilerleme kat ettiğinin bildirildiğini (%85) ve tedarik zincirlerinin şu anda ortalama %84,4 oranında kafessiz üretim modelinde üretilen yumurta ve yumurta yan ürünleri kullandığını gösteriyor.

Birleşik Krallık’ta konvansiyonel hayvan sayısının birim metrekare alanda yoğun kafeslerde üretim sadece %35 oranındaki pazar payı ile gerilemeye devam ederken, serbest gezen üretim modelinde üretim %59, organik %4 ve klasik barınak üretimi %2 oranında devam etmektedir.

Compassion in World Farming üretim yapan şirketleri, sonuçları memnuniyetle karşılamakla birlikte şirketleri, tavuk hareketinin sınırlandırıldığı, kafesli kümeslere uygun bir alternatif olarak görülmediği için “kombinasyon” veya “sınırlı erişim” sistemleri gibi sistemleri tercih etmeme konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Hayır kurumu, şirketlerden tedarik zincirlerinde bu sistemlere izin vermeyeceklerini belirterek kafessiz üretim modeli taahhütlerinde güncellenmiş bir manifesto yayınlamalarını talep etmektedir.

Kafessiz üretim modeline kabûl edilebilir hızda geçiş yapan lider şirketlerin küresel taahhütlerinde bir artış görmek harika.

ALDI Nord, Barilla, Bennet, Carrefour İspanya, Chef Express, Coop Italy, Tesco ve Unilever dahil olmak üzere lider firmalar kafessiz üretim sistemlerinde üretilen yumurta ve yumurta yan üretimini arz etme taahhütlerini fazlasıyla yerine geitridi.

Hayır kurumu, işlenmiş gıdalarda kullanılan ve çok sayıda tavuğu etkileyen çok büyük yumurta üretim hacmini kabul ederek, gelecek yılki raporunda kafessiz sistemlerde üretilen yumurtalara odaklanacağını bildirdi.

Dr. Tracey Jones, “Kafessiz üretim sistemlerinde üretilen kanatlı ürünlerini kullanma taahhütlerinde ilerlemekte olan şirketler alkışlanmalı. Kafessiz üretim sistemlerine kademeli geçiş gösteren lider şirketlerin küresel üretim taahhütlerinde artış görmek ise harika.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.