Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 24 °C
Az Bulutlu

Kanatlı rasyonu için böceklerin besin değeri artırılabilir mi?

20 Aralık 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Yem bileşenlerinin karbon ayak izi azaltılacak

Sinek larvaları, kanatlı rasyonlarına eklenmeden önce nanometre boyutunda doğal mineraller kullanılarak besin değeri artırılmış gıda atıklarıyla beslenecek. Nottingham Trent Üniversitesi ve Tarım Teknolojileri üzerine çalışan Flybox şirketi bu yönemle, yalnızca kümes hayvanlarının besin değerini artırmayı değil, aynı zamanda bileşenlerin karbon ayak izini de azaltmayı hedefliyor.

Araştırma, kara asker sineği larvalarının çinko, demir, kalsiyum ve selenyum gibi beslenme için gerekli minerallerle biyolojik olarak güçlendirilmesini içeriyor. Araştırma ekibi kuşların besin alımını değerlendirmeden önce larvalar kanatlı rasyonlarında kullanılmak üzere tahıl yem ham maddelerine eklenecek.

Kanatlılar ve insanlar için besleme

Bu yöntemin kanatlıların sağlık ve refahını iyileştirmenin yanı sıra tüketiciler açısından da kümes hayvanlarının besin değerini artırması bekleniyor.

Kümes hayvanları günümüzde genellikle soya fasulyesi yağı gibi proteinlere bağımlıdır. Ancak dünya çapındaki kıtlık, bu bileşenin genellikle çok pahalı olmasına neden olmakta ve çevresel olarak ta sürdürülemez olduğu anlamına gelmektedir. Tavuk yeminin fiyatı son 2 yılda yüzde 50 oranında arttı. Soya fasülyesi ve bileşenlerine olan talebin 2050 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor.

Nottingham Trent Üniversitesi Araştırmacıları, çalışmanın kümes hayvanları ve diğer besi hayvanlarına yönelik yemlere değer katarken üretim maliyetini düşürerek alternatif bir hiper-yerel, düşük emisyonlu protein çözümünün benimsenmesine olanak sağlayacağını savunuyor.

2 yıl sürecek olan ve 1 milyon £ tutarındaki girişimin bir parçası olan proje, Flybox modüler böcek çiftliğinin kurulumunu ve üniversite kampüsünde kara asker sinek larvalarının gıda atığı ve nanomateryal ile beslenmesi için kullanımını içeriyor.

Nano-substratlar

Araştırmacılar, kümes hayvanlarının sağlığı için gerekli olan mineral ve amino asitleri içeren nano-geliştirilmiş bir substrat geliştirecekler. Elementler, nanometre boyutuna eşit bir şekilde büyüyene kadar atomik ölçekte birleştirilir. Bu büyüklükteki mineraller sayesinde kuşlar ve böcekler bunları daha etkin bir şekilde kullanıp metabolize edebilirler.

Kara asker sinek larvası unu zaten orta düzeyde endüstriyel ölçekte üretiliyor, ancak Avrupa ve Birleşik Krallık’ta böcek unu kullanımı şu anda büyük ölçüde evcil hayvan yemi sektöründeki yüksek kar marjlı niş pazarlarla sınırlıdır.

Hiper-lokal, dairesel ve düşük karbonlu üretim

Nottingham Trent Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Okulu Araştırmacısı Dr. Gareth Cave: “Şu anda gerekli olan, pahalı, tedariki yetersiz ve çevresel açıdan sürdürülebilir olmayan tüm takviyeleri kullanma zorunluluğunun üstesinden geliyoruz. Böcekler esas olarak atık gıda ürünlerinden elde edilen besinlerle yüklüdür ve bu daha sonra kümes hayvanlarının doğal beslenmesinin bir parçası haline gelir. Daha da önemlisi bu, hayvan yemi sektöründeki ciddi bir zorluğun üstesinden gelmenin hiper-yerel, döngüsel ve düşük karbonlu bir yoludur.”

Prof. Dr. Emily Burton, “Böcek üretimini ve kanatlı yemi olarak kullanımını optimize etmeyi amaçlayan bir projeyi desteklemek harika!”

Nottingham Trent Üniversitesi Hayvan, Kırsal ve Çevre Bilimleri Fakültesi Sürdürülebilir Gıda Üretimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emily Burton: “Böcek larvaları gıda üretimini döngüselleştirmenin anahtarı olduğundan, böcek üretimini ve kanatlı yemi olarak kullanımını optimize etmeyi amaçlayan bir projeyi desteklemek harika” dedi.

Andrea Jagodic, “Böcek ununu ticari yemlere entegre ederken hassas tarım yaklaşımını entegre etmeye başlamanın tam zamanı!”

Flybox CEO’su Andrea Jagodic şunları ekledi: “Bu işbirliği ve araştırma, tüm böcek proteini endüstrisi için birim ekonomisini olumlu yönde etkilemek için heyecan verici bir yoldur. Böcek ununu ticari yemlere entegre ederken hassas tarım yaklaşımını entegre etmeye başlamanın tam zamanı” dedi.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.