Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Kanatlı hayvan aşısı platformunun geliştirilmesi

23 Ağustos 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Koksidiyoz ve nekrotik enterit gibi enterik kümes hayvanı hastalıkları, küresel kanatlı hayvan eti ve yumurta üretiminin sürdürülebilirliğini zorlamaktadır.Son 20 yılda, özellikle birçok düşük ve orta gelirli ülkede kanatlı eti üretiminin üç katına çıkması, ticari ve amatör olarak yetiştirilen kanatlı sürülerinin viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlara karşı duyarlı hale gelmesine yol açtı. Enterik hastalıklar ekonomik üretimi tehlikeye soktuğu, hayvan refahını azalttığı ve zoonotik etkilere sahip olabileceği için özellikle endişe vericidir.

Hastalıkların yeniden ortaya çıkması

Örneğin, yem içi antibiyotiklerin kullanımı Clostridium perfringens’in (Gram pozitif, spor oluşturan bakteriler) neden olduğu nekrotik enteriti kontrol altına aldığından, iyonoforların varlığı halinde bu hastalığın ABD kümes hayvanı sektöründe ve diğerlerinde yeniden ortaya çıkması muhtemel olduğu için yasaklanmıştır.Kraliyet Veteriner Koleji , raporlarda nekrotik enterit maliyetlerinin 2000 yılında 2 milyar ABD dolarından 2015 yılında 6 milyar ABD dolarına yükseldiğini belirtti. C. perfringens’in çoğalması için uygun bir ortam yaratmak için gastrointestinal sistem ortamını etkileyen ön hazırlayıcı faktörlere ihtiyaç vardır. Uygun şartlar oluştuğunda C. perfringens sayısı aşırı derecede artar ve nekrotik enterite neden olur. Bu faktörler arasında Eimeria spp. gibi diğer patojenlerle birlikte enfeksiyon, stres, bağışıklık sisteminin baskılanması ve beslenme yer alır.

Önceki çalışmalara dayanarak, Virginia Marugan-Hernandez liderliğindeki Kraliyet Veteriner Koleji, tavuklarda önemli bir hazırlayıcı faktöre ( Eimeria tenella ) karşı korumanın, koruyucu nekrotik enterit antijenleriyle aşılamayla birleştirilmesinin, hastalığı kontrol etmek için oldukça etkili bir mekanizma sağlayabileceğini belirtti.

Çözüm

Ekip, Eimeria tenella parazitlerine transgenesis yoluyla C. perfringens’e karşı 2 prototip aşı üretti. Her bir Eimeria vektörleme prototipi, seçilen C. perfringens antijeninin başarılı bir şekilde içerdiğini kanıtladı. Aşı ağız yoluyla uygulandığında üreme kapasitesi etkilenmedi.

Prototipler, tavuklara ağızdan verildiğinde C. perfringens’e karşı spesifik bağışıklık tepkileri arttı. Prototiplerin aşı olarak kullanıldığında etkinliği, enjeksiyonlar da dahil olmak üzere diğer ekspresyon sistemleri ve dağıtım yöntemleriyle karşılaştırıldı.

Prototip aşıyla yapılan ağızdan aşılamanın, enjekte edilen aşıdan daha iyi bir yanıt oluşturması bekleniyordu; çünkü nekrotik enterite neden olan C. perfringens’in doğal olarak tavuğu enfekte edeceği bağırsağı doğrudan doğal yollarla bulaşarak hedef alıyor, yerel bağışıklık sistemlerini geliştiriyor ve aşının uygulanmasını basitleştiriyor.

Projede tavukları farklı kökenli patojenlere karşı korumak için Eimeria parazitlerine dayalı bir aşının geliştirilmesi amaçlandı. Yeniden ortaya çıkan nekrotik enterit hastalığına karşı bir prototip oluşturmak ve belirli bir ürünü değerlendirmek için yapılan ilk kullanımın, hastalığı tavuklardan insanlara aktaran Campylobacter, Salmonella gibi zoonotik organizmaları hedef alarak insan sağlığı üzerinde doğrudan etkisi olabilecek gelecekteki uygulamalara sahip olması bekleniyor.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.