Işık renk değişiminin yumurta verimine etkisi

24 Ağustos 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

ABD ‘nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, yumurtlama döngüsü sırasında mavi ışıktan kırmızı ışığa geçiş, tavukların bağışıklığını etkileyebilmektedir.

Mississipi Üniversitesi bilim insanları tarafından yürütülen çalışma, tavukların yarka aşamasında mavi ışıktan üretim aşamasında kırmızı ışığa geçişe nasıl tepki vereceğini inceledi.

Ticari yumurtacı tavukların büyümesi ve yumurta üretmeye başlaması için ışığa ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar ve kanatlı bilimideki gelişmeler doğrultusunda LED aydınlatma teknolojinin sunmuş olduğu veriler, kümes içinde tüm ışığın eşit enerjiye sahip olmadığı anlaşılmıştır.

Araştırmacılar geçmişte, kırmızı ışık altında yumurtlayan tavukların sadece daha erken yumurtlamaya başlamadığını, aynı zamanda beyaz veya yeşil ışıkta tutulan tavuklardan daha fazla yumurta üretimine sahip olduklarını göstermişti. Ayrıca birden fazla çalışma da mavi ışık gibi daha kısa dalga boylarının tavuklarda daha iyi büyüme ve daha az aktiviteye neden olduğunu göstermektedir.

Bağışıklık sistemi üzerine etkiler

Son araştırmalar, kırmızı ışık altında yetiştirilen tavukların, kontrol grubuna kıyasla nispeten daha düşük bir dalak yüzdesine sahip olduğunu buldu. Bu, tavukların daha zayıf bağışıklık sistemlerine sahip olduğuna da işaret etmektedir.

Araştırmada, bilim insanları, 2 benzer kümesten oluşan kafessiz bir kümes sisteminde 1.000 Hy-Line W-36 tavuğu yetiştirildi. Bir kümesteki tavuklar 1-18 haftalıktan itibaren mavi ışık aldı. Aynı tavuklar daha sonra 19-31 haftalıktan itibaren kırmızı ışıkta yetiştirilmeye devam edildi. Kontrol grubu, çalışma boyunca normal LED ampullere maruz bırakıldı. Araştırmacılar daha sonra bu deneyi tekrarladı.

Tavuk büyüklüğü ve yumurta ilişkisi

Mavi ışıktan kırmızı ışığa geçiş, tavuk boyutu ve yumurta ilişkisi söz konusu olduğunda bir fark yaratıyor gibi görünüyordu. Bilim insanları, mavi ışıkta yetiştirilen tavukların, yarka evresinde önemli ölçüde daha yüksek vücut ağırlığına sahip olduğunu buldu. Işıklar kırmızıya döndüğünde, tavuklar, normal LED ışık verilen tavuklara kıyasla, daha yüksek nispi yumurta sarısı yüzdesine ve daha düşük nispi ak (yumurta akı) yüzdesine sahip yumurtalar üretti.

Üretilen yumurta sayısı

Bilim insanları, gerçek yumurta üretim sayıları ve diğer bazı faktörlerin ışığın renginden etkilenmiş gibi görünmediğini belirtmektedir.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram