Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

İngiltere’de Kümes İşçilerine Kuş Gribi Bulaştı

İngiltere’de 2 kümes işçisi, avian influenza yönünden pozitif olan tavuklarla temas ettikten sonra kuş gribine yakalandı.
UKHSA yaptığı açıklamada, “Her iki insan vakasında da herhangi bir kuş gribi semptomu yaşamadı. Sonrasında her iki vakadan alınan numunelerin testleri de negatif çıktı.”

Print Friendly, PDF & Email

31 Mayıs 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

İngiltere’de 2 kümes işçisi, avian influenza yönünden pozitif olan tavuklarla temas ettikten sonra kuş gribine yakalandı.İngiltere Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) , testleri pozitif çıkan 2 kişinin yakın zamanda İngiltere’de enfekte bir kümes işletmesinde çalıştıklarının bilindiğini söyledi.


Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), “Her iki insan vakasında da kuş gribi semptomu yaşanmadı.”


UKHSA yaptığı açıklamada, “Her iki insan vakasında da herhangi bir kuş gribi semptomu yaşamadı. Sonrasında her iki vakadan alınan numunelerin testleri de negatif çıktı.”

UKHSA, enfekte kuşlarla temas etmiş, asemptomatik olan çalışanları test etmek için bir program yürütmektedir. Avian influenza enfeksiyonu yönünden pozitif olan tavuklarla temas etmiş olan kümes işçilerinden, bu tavuklarla temas ettikten sonraki 10 gün içinde kuş gribi virüsünün varlığını teşhis edebilmek için boğaz ve burun örnekleri alınması istenir.

Maruz kalma zamanlaması ve test sonuçlarına göre, insan vakalarından birinin burnuna ve/veya boğazına çiftlikte solunum yolu ile virüs bulaşmış olabidiği düşünülürken, ikinci insan vakasının nasıl enfekte olduğu bilinmemektedir.

İnsandan insana bulaşma

UKHSA, insandan insana bulaşma kanıtı tespit etmediğini ve tespit edilen insan vakalarının, genel nüfus için çok düşük bir risk olduğunu, bu nedenle de insan sağlığına yönelik risk seviyesini değiştirmediğini vurguladı.


Prof. Dr. Susan Hopkins, “Tarama programları aracılığıyla, insanlara avian influenza bulaşma riski hakkında daha fazla bilgi edinmek için maruz kalan insanları izliyoruz.”


UKHSA Baş Tıbbi Danışmanı Prof. Dr. Susan Hopkins: “Mevcut kanıtlar, dünyanın dört bir yanındaki kuşlarda dolaştığını gördüğümüz kuş gribi virüslerinin insanlara kolayca yayılmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, virüsün enfekte kuşlarla yakın temastan sonra insanlara yayılabileceğini zaten biliyoruz. Bu nedenle, bunun gibi tarama programları aracılığıyla, bu risk hakkında daha fazla bilgi edinmek için maruz kalan insanları izliyoruz.”

Prof. Dr. Susan Hopkins, “Küresel olarak, bu türün insandan insana yayıldığına dair bir kanıt yok, ancak virüslerin her zaman geliştiğini biliyoruz ve popülasyona yönelik değişen risklere dair herhangi bir kanıt için tetikte olmaya devam ediyoruz.”

Asemptomatik enfeksiyon

UKHSA, halk için hasta veya ölü kuşlara dokunmaktan kaçınmanın önemini vurguladı.

Cambridge Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. James Wood , bulgunun asemptomatik enfeksiyon ve numune alma konusunda “daha fazla dikkat” çekmesi gerektiğini söyleyerek, 2 işçide ve enfekte olmuş kuşlarda virüsün ya da yeni mutasyonlarının olup olmadığını görmek için sekanslamanın önemli olduğunu sözlerine ekledi.


Prof. Dr. James Wood, “Avian influenza virüslerinin asemptomatik vakalarda tespiti ve yeni mutasyonların tanımlanması için sekanslamanın önemini biliyoruz.”


UKHSA bu yılın başlarında, 11 yaşındaki Kamboçyalı bir kız, avian influenza H5N1 türü nedeniyle hayatını kaybetti. UKHSA, bu vaka sonrasında olası bir kuş gribi salgını için modelleme hazırlamak üzere bir uzman grubu oluşturduğunu duyurdu.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.