Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Hayvansal yağ biyoyakıtlarına yönelik artan talep

5 Temmuz 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Kümes hayvanlarından, domuzlardan ve sığırlardan elde edilen işlenmiş hayvansal yağların ulaşım yakıtı olarak kullanılması iklim bilimcileri alarma geçiriyor.Kümes hayvanlarından, domuzlardan ve sığırlardan elde edilen işlenmiş hayvansal yağlar uzun yıllardır evcil hayvan gıdalarında, oleokimya sektöründe sabun ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. 

Son dönemde işlenmiş hayvansal yağların araba ve kamyonlarda ulaşım yakıtı olarak kullanılmasındaki artış iklim bilimcileri alarma geçiriyor.

Özellikle havacılık şirketlerinin yakın zamanda çoğunlukla hayvansal yağları da içeren “sürdürülebilir havacılık yakıtları” (SAF) tedarikçileriyle anlaşmalar yapması ile daha iklim değişikliği yönüyle daha da önemli hale geliyor.


Biyoyakıtlarda hayvansal yağlara olan talep 2030 yılına kadar 2021 yılındaki talebin üç katına çıkacak.


Temiz ulaşım kampanyası grubu olan Taşımacılık ve Çevre Grubu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma , biyodizeldeki hayvansal yağ tedarikinin 2006 yılından bu yana kırk kat arttığını ortaya çıkardı. Biyoyakıtlardaki hayvansal yağlara olan talebin 2030 yılına kadar 2021 yılındaki talebin üç katına çıkması bekleniyor. Yakıt tedarikçilerinin biyodizel ve diğer yakıtlar için hayvansal yağların işlenmesine yoğun yatırım yapmasıyla birlikte, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları (SAF), kullanılmış yemeklik yağdan sonra en çok kullanılan biyoyakıt kaynağı olacak.

Bu tür yağların en büyük kullanıcısını taşıyın

Araştırmaya göre Avrupa halihazırda tüm hayvansal yağ hammaddelerinin %46’sını biyodizel olarak yakıyor ve bu da taşımacılığı bu tür yağların en büyük kullanıcısı haline getiriyor. Buna rağmen hayvansal yağların kaynağı olarak kullanılan hayvan kaynağının sınırlı olması nedeniyle hayvanlardan elde edilen biyoyakıtların kullanılabilirliği sınırlıdır. Taşımacılık ve Çevre Grubu, Paris ile New York arasındaki transatlantik uçuşu tamamen sübvanse etmek için her yön için 8.800 ölü domuza ihtiyaç olacağını hesaplamaktadır. Hayvansal yağ kökenli biyoyakıtlar nedeniyle ortaya çıkan karbondioksit emisyonları, geleneksel dizel yakıtlardan 1,7 kat daha fazla olabilmektedir.


Matt Finch, “Havayollarının artan hayvansal yağ talebini karşılamaya yetecek kadar hayvan kesilemez.”


Ulaştırma ve Çevre sözcüsü Matt Finch, medyaya verdiği demeçte, havayollarının artan hayvansal yağ talebini karşılamaya yetecek kadar hayvanın kesilemeyeceğini söyledi: “Hiç bitmeyen bir hayvan veya hayvansal yağ kaynağı yok. Dolayısıyla, havacılık için fazladan büyük bir talep kaynağı oluşturursanız, şu anda yağın kullanıldığı endüstriler alternatif aramak zorunda kalacaktır. Ve bu alternatif palmiye yağıdır. 

Dolayısıyla havacılık, Avrupa kaynaklarından çekilen palm yağı miktarının artmasından dolaylı olarak sorumlu olacak.”

Birleşik Krallık ve AB hükümetleri, havayollarının tanklarında daha fazla SAF kullanmasını gerektiren zorunluluklar getirerek havacılığı daha yeşil hale getirme konusunda istekli. AB için bu oran %6 olacak, İngiltere ise %10 olmasını hedefliyor. İngiltere’nin yakıt içeriğinde daha kaliteli donyağı kullanımını sınırlaması muhtemel görünüyor; Avrupa ise bu yağların kullanımının sera gazları salınımının daha fazla azalmasını sağlaması nedeniyle bu tür kaynakların kullanımı teşvik edecektir.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.