Genetik çalışmalarla erkek civciv itlafı önlenebilir mi?

4 Ocak 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

İsrailli araştırmacılar, itlaf edilen yaklaşık 7 milyar günlük erkek civciv itlafına, sadece dişi civcivlerin çıktığı yumurta üreten genetiği değiştirilmiş tavuklarla son verebileceklerine inanıyorlar.

İsrail Tarımsal Araştırma Kuruluşu Volcani Center araştırmacıları, yalnızca dişi civciv çıkan tavuklar geliştirmek için gen düzenlemesini kullandı. Bu araştırmanın geri planında İsrail menşeili Amerikan Huminn firması ile ortak yürütülen 7 yıllık araştırma bulunuyor.

Geliştirilen gen teknolojisi, damızlık tavukların genetiğinin değiştirilmesini içermektedir.

Geliştirilen gen teknolojisi, damızlık tavukların genetiğinin değiştirilmesini içermektedir. Böylece kuluçkada erkek embriyoları taşıyan döllü yumurtalarda embriyo gelişimi ilerlemez ve civcivler yumurtadan çıkmazlar.

Yuval Cinnamon, “Erkek civciv itlafı gezegendeki herkesi etkileyen bir sorundur.”

Volcani Center araştırmacısı Embriyolog Yuval Cinnamon, BBC’ye şunları söyledi: “Her şeyden önce tavukların ve hepimizin yararına, sektörde gerçekten devrim yaratabileceğini düşündüğüm bir sistem geliştirdiğimiz için çok mutluyum, çünkü erkek civciv itlafı gezegendeki herkesi etkileyen bir sorundur.”

Mavi ışığa maruz kalma

Cinnamon, bilim adamlarının bu özellikteki tavukların, yumurtladıkları yumurtalardaki herhangi bir erkek embriyonun gelişimini durdurabilecek genetiği değiştirilmiş DNA’ya sahip olduğunu söyledi. Yumurtalar birkaç saat mavi ışığa maruz kaldığında DNA aktive olmaktadır. Dişi civciv embriyoları mavi ışıktan etkilenmez ve normal gelişir. Civcivlerin ve yumurtladıkları yumurtaların içinde ek genetik materyal yoktur.

Peter Stevenson, “Bu girişim hayvan refahı için “gerçekten önemli bir gelişme.”

Araştırma, teknolojiyi lisanslama planları nedeniyle hakem denetiminden geçmemiş olsa da, İngiltere merkezli hayvan refahı yardım kuruluşu Compassion in World Farming (CIWF) tarafından kabul edildi. Baş politika danışmanı Peter Stevenson, girişimin hayvan refahı için “gerçekten önemli bir gelişme” olabileceğini söyledi.

Gen düzenlemenin “istisnai bir durumu”

“Normalde, çiftlik hayvanlarının gen düzenlemesini kullanmak konusunda çok ihtiyatlıyım. Ancak bu istisnai bir durum ve CIWF’deki meslektaşlarım ve ben bunu destekliyoruz. Bundan sonraki önemli adım, ürettiği insan tüketimi için yumurtlayacak olan tavuğun ve dişi civcivlerin, beklenmedik bir refah sorunu ortaya çıkmadan ticari bir ömür geçirip geçiremeyeceklerini görmek.”

Erkek civcivlerin itlaf edilmesi uygulaması bazı Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır. Almanya bu yöntemi bu yılın başlarında yasakladı. Fransız üreticilerin ise yeni kısıtlamalara uymak için 1 Ocak 2023’e kadar süreleri var. Ekim ayında yapılan bir toplantıda, AB tarım bakanları, bir etki değerlendirmesinin sonuçları sonrasında, ticari yumurtacı ve damızlık amaçlı yetiştirilen tavukların erkek civcivlerinin itlaf edilmesine blok çapında bir yasak getirmeyi değerlendireceklerini söylediler.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram