Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 24 °C
Az Bulutlu

Fransa, aşı kampanyası öncesinde kuş gribine desteğini artırıyor

18 Eylül 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Fransa’da, 2022-2023 salgın krizi kapsamında yetiştiricilerin yararlanabileceği tazminat sisteminin tamamlanması ve ördeklere yönelik kuş gribi aşısı kampanyasının başlatılmasını sağlamayı amaçlayan 5 tedbir için finansman açıklandı.Fransa Tarım ve Gıda Egemenliği Bakanlığı, aşılamanın tek başına yeni bir salgını önlemeyeceğini, ancak hali hazırda uygulanmakta olan önlemlere (biyogüvenlik, sağlık gözetimi, stoklama yoğunluğunun azaltılması vb.) ek olarak ek bir önleme aracı teşkil ettiğini belirtti.


Fransa Tarım ve Gıda Egemenliği Bakanı Marc Fesneau bu nedenle 5 tedbiri açıkladı.


Ördeklere yönelik aşı kampanyasına hazırlanıyor

Kuş gribine karşı aşılama, yıl boyunca Fransa ana karasındaki (Korsika hariç) tüm ticari ördek çiftlikleri için zorunlu olacaktır. Üretimi (günlük civcivler veya kuluçkalık yumurtalar) yalnızca ulusal ticarete yönelik olan ördek yetiştirme çiftliklerinde aşılama isteğe bağlı kalacaktır. Ürünleri ihracata yönelik olan damızlık ördeklerin aşılanması, belirli ihracat ticaret akışlarını engellememek amacıyla yasaktır.

Aşılanan her çiftlik, düzenli analizler ve sağlık veteriner hekiminin aylık ziyareti yoluyla hassas sağlık izlemesine tabi tutulmalıdır. Fransa Tarım ve Gıda Egemenliği Bakanlığı bu projenin toplam maliyetinin %85’ini üstlenecek.

Fransa, Almanya’nın kuş gribi aşısından memnun değil

Fransa Tarım Bakanlığı, Alman ilaç şirketi Boehringer Ingelheim’a kuş gribine karşı 80 milyon doz aşı siparişi verdi . Fransız rakibi Ceva Hayvan Sağlığı durumdan memnun değildi ve Paris’teki ticaret mahkemesine itirazda bulundu.


Kaz ciğeri endüstrisi organizasyonu Cifog da anlaşmayla ilgili bazı soruları gündeme getirdi.


Fransa milyonlarca ördeğin kuş gribine karşı aşılanmasına başlamak istiyor. Çoğunlukla kaz ciğeri karaciğeri üretimi için kullanılan hayvanlar, son birkaç yılda yüksek patojeniteli kuş gribinin HPAI büyük ölçekli salgınlarından etkilenen bir bölge olan ülkenin güneybatısındaki kümes hayvanı çiftliklerinde görülmeye devam ediyor. Bu bağlamda on milyonlarca ördek ve diğer kümes hayvanları itlaf edildi, yüzlerce kümes hayvanı çiftliği aylarca boş bırakılmak zorunda kaldı ve bir bütün olarak sektör büyük kayıplara uğradı.
Tarım Bakanı Marc Fesneau bu nedenle bu yılın sonlarında aşılama kampanyasına başlamak için ilk parti kuş gribi aşısını sipariş etti. Yoğun bir ihale sürecinin ardından Fransız rakibi Ceva yerine Almanya’dan Boehringer Ingelheim’ı tercih etti. Bakanlık, her iki aşının da pozitif test sonuçları verdiğini ancak mali kriterler nedeniyle siparişin Boehringer’a verildiğini açıkladı. Siparişin maliyeti kamuya açıklanmadı.
Ceva firması karara kesinlikle katılmıyor. “Fransız hükümetinin bu kararı bizi son derece şaşırttı. Bakanlığın aşı kampanyası sırasında tedarik sorunu yaşamamak için 2 tedarikçi seçme fırsatını değerlendirememesinden üzüntü duyuyoruz. Birden fazla tedarikçiyle çalışmanın en iyi çözüm olacağına inanıyoruz.” Kaz ciğeri endüstrisi organizasyonu da soruları gündeme getirdi. CEO Marie-Pierre Pé şunları söylüyor: “Aşının neden kendi ülkemizden gelmediğini anlamıyoruz. Kampanyanın aksamaması için daha fazla tedarikçiyle çalışmanın önemini sürekli vurguladık.” Tarım Bakanlığı, aşı kampanyasının kapsamı genişletildiğinde yeni bir ihale prosedürünün sözünü verdi.

Ördek yoğunluklarını azaltın

Aşılama kampanyasına daha iyi hazırlanmak ve Mayıs ayında Fransa’da kuş gribi salgınının yeniden ortaya çıkması nedenyile, Pays-de-la-Loire ve Deux-Sèvres’te su kuşlarını hedef alan bir yoğunlaşma azaltma stratejisi uygulanıyor. Aşı uygulamasına kadar çiftliklerdeki ördek yoğunluğunun kademeli olarak azaltılması, yeni bir salgın dalga riskini sınırlandıracaktır.

Bu strateji 2 adımda gerçekleştirilir: ilk olarak Pays-de-la-Loire ve Deux-Sèvres’in 45 belediyesinde aşılanmamış ördeklerin kullanıma sunulmasının kademeli olarak sona erdirilmesi (Temmuz ayından itibaren) ve ardından 2023 yılı Ekim ayından itibaren yalnızca aşılanmış ördeklerin kullanıma sunulması. Bu önlem aynı zamanda kuş genetiğine yönelik yaklaşık 40 stratejik bölge için de geçerli olacaktır.

Yetiştiricilere tazminat

Gelişmiş bir sistem, 2022-2023 krizinden etkilenen düzenlemeye tabi bölgelerde yetiştiricilerin yaşadığı nakit akışı sorununu hafifletmeyi amaçlıyor. Tahmini zararların maksimum %50’sine kadar olan bu avans, en geç 15 Eylül 2023 olarak belirlenen pencerenin kapanmasını beklemeden yaz boyunca ödenecek.

Seçim-kuluçka bağlantısı için tazminat

Fransa Tarım ve Gıda Egemenliği Bakanlığı, seleksiyon-kuluçka bağlantısındaki şirketleri ve bu salgından etkilenen damızlık hayvan yetiştiricilerini desteklemek için, Avrupa Komisyonu tarafından doğrulanması koşuluyla, 2023 sonbaharında 100 hayvanı kapsayacak bir tazminat planı uygulayacağını yeniden teyit ediyor. Kuş gribinden etkilenen aylarda bu kaybın %20’den fazla olması durumunda brüt işletme fazlasındaki (FAVÖK) kayıpların yüzdesi olarak hesaplanacaktır.

Sağlık tazminatlarının yeniden değerlemesi

2022-2023 krizi için kesilen kümes hayvanlarına yönelik tazminatın ölçeği, kesimin en fazla yoğunlaştığı çeyreğin, yani 2022’nin 4. çeyreğinin üretim maliyetlerine göre yeniden değerleniyor.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.