FDA laboratuvarda yetiştirilen tavuk etini onayladı

7 Aralık 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, insan tüketimi için laboratuvarda yetiştirilen hücre kültürü tavuk etini onayladı.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından yapılan bir incelemenin ardından, Upside Foods’un canlı hayvanlardan toplanan hücreleri kullanarak laboratuvarda yetiştirdiği tavuğun tüketicilere satılması için onay verdi. Bu onay, dünyada yetiştirilmiş et, kümes hayvanları veya deniz ürünleri için ABD FDA’nden “sorunsuz” onayı alan ilk şirket olduğu bildiriliyor. Şirkete göre, FDA’nin “Başka sorusu yok”.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, “Dünya bir gıda devrimi yaşıyor ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, gıda arzında yeniliği desteklemeye kararlı.”

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, “Dünya bir gıda devrimi yaşıyor ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, gıda arzında yeniliği desteklemeye kararlı. Bu taahhüdün bir örneği olarak, bugün hayvan doku kültürü hücrelerinden yapılmış bir insan gıdasına ilişkin ilk pazar öncesi danışma sürecimizi tamamladığımızı duyuruyoruz.” diye yazdı.

Dr. Uma Valeti, “Bu, gıda tarihinde bir dönüm noktası” dedi.

Upside Foods’un CEO’su ve kurucusu Dr. Uma Valeti, “Bu, gıda tarihinde bir dönüm noktası” dedi. “Şüphecilerle dolu bir dünyada Upside’a başladık ve bugün tarih yazdık… ABD’li tüketicilerin yakında doğrudan hayvan hücrelerinden yetiştirilen lezzetli etleri yeme şansına sahip olacakları için çok heyecanlıyım.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram