Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Parçalı Bulutlu

FAO Gıda Fiyat Endeksi Tahıl Fiyatlarındaki Gerileme İle Şubat Ayında da Düşüşünü Sürdürdü

18 Mart 2024

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

FAO Gıda Fiyat Endeksi* (FFPI),

Tahıl ve bitkisel yağ fiyat endekslerindeki düşüşler, şeker, et ve süt fiyat endekslerinin artışlarını dengeledi.

FFP endeksi bir yıl önceki seviyesi olan 2023 Şubat ayına göre 13,8 puan (yüzde 9,6) geriledi.

FFP endeksi, Şubat ayında, bir yıl önceki seviyesi olan 2023 Şubat ayına göre yüzde 9,6 oranında geriledi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi

Şubat ayında Ocak ayına göre 6,1 puan (yüzde 5,0) düşüşle ortalama 113,8 puan oldu.

Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Şubat 2023’e göre 33,5 puan (yüzde 22,7) düşmüş oldu.

Buğday,

Buğdayda ise uluslararası fiyatlardaki düşüş büyük ölçüde Rusya Federasyonu’nun güçlü ihracat temposu nedeniyle ihracat kotalarının düşmesinden kaynaklandı ve bu durum başta Avrupa Birliği olmak üzere diğer menşelerden gelen fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Mısır,

Mısır fiyatları, Arjantin ve Brezilya’da büyük hasat beklentilerinin yanı sıra deniz ticaret yolunun yeniden devreye girmesinden yararlanmak isteyen Ukrayna’nın sunduğu rekabetçi fiyatların piyasayı baskılamasıyla en çok düşen ürün oldu.

Diğer tahıllar,

Buğday ve mısır piyasalarındaki gevşemeye paralel olarak dünya arpa ve sorgum fiyatları da gerilemiştir. Uluslararası pirinç fiyatları, Endonezya alımları dışında yeni ithalat talebinin genel olarak yavaş seyretmesi ve bazı tedarikçilerde yeni mahsul hasadının başlaması nedeniyle Şubat ayında yüzde 1,6 oranında geriledi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi

Şubat ayında Ocak ayına göre 1,6 puan (yüzde 1,3) oranında düşüş göstererek 120,9 puan olarak gerçekleşti.

Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Şubat 2023’e göre 15,0 puan (yüzde 11,0) düşmüş oldu.

Endeksteki düşüş temel olarak soya, ayçiçeği ve kolza yağlarının dünya fiyatlarındaki düşüşü yansıtırken, palm yağı kotasyonlarındaki marjinal yükselişi fazlasıyla dengeledi.

Uluslararası soya yağı fiyatları Şubat ayında önemli ölçüde düşerken, bu düşüşte Güney Amerika’da hasat koşullarının genel olarak elverişli olması nedeniyle soya fasulyesinin bol miktarda çıkacağı beklentisi etkili oldu.

Ayrıca küresel ayçiçeği ve kolza yağı fiyatları, küresel ihracatta süregelen bolluğu yansıtarak geriledi. Buna karşın, Güneydoğu Asya’daki başlıca üretici ülkelerde mevsimsel olarak düşen üretim nedeniyle dünya palm yağı fiyatları Şubat ayında hafif bir yükseliş gösterdi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi

Şubat ayında, Ocak ayına göre 1,3 puan (yüzde 1,1) oranında artışla ortalama 120,0 puana yükseldi.

Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Şubat 2023’e göre 11,3 puan (yüzde 8,6) düşüş gösterdi.

Şubat ayında dünya tereyağı fiyatları, Asyalı alıcılardan gelen yüksek talep ve Okyanusya’da mevsimsel olarak azalan süt üretiminin desteğiyle en fazla yükselen ürün oldu.

Ayrıca, tam yağlı süt tozu fiyatları, özellikle Çin’den artan ithalat talebi nedeniyle yavaş da olsa yükselmeye devam etti ve bu durum Avrupa Birliği fiyatlarındaki düşüşle kısmen dengelendi. Yağsız süt tozu fiyatları, Okyanusya fiyatlarındaki artışın, büyük ölçüde Kızıldeniz’deki çatışmalardan kaynaklanan yüksek nakliye maliyetleri ve nakliye gecikmeleri nedeniyle bölgeden gelen düşük ithalat talebini yansıtan Avrupa Birliği fiyatlarındaki düşüşle neredeyse dengelenmesiyle sabit kaldı. Uluslararası peynir fiyatları da, Avrupa Birliği’nde azalan stoklar nedeniyle Asya’dan alım ilgisinin olumluya dönmesiyle marjinal bir artış gösterdi.

FAO Et Fiyat Endeksi

Şubat ayında Ocak ayına göre 1,9 puan (yüzde 1,7) artışla ortalama 112,4 puan oldu. Bu değer, art arda yedi aylık bir düşüşün ardından gelen artışı göstermektedir.

Endeks değeri bir yıl önceki seviyesi olan Şubat 2023’e göre 0,4 puan (yüzde 0,4) üzerinde gerçekleşti.

Endekste en fazla yükselen uluslararası beyaz et fiyat kotasyonları oldu.

Beyaz eti önde gelen ithalatçı ülkelerin talebinde oluşan artışla büyükbaş eti izledi. Sığır eti fiyatlarındaki artış, şiddetli yağışların başlıca üretici bölgelerden sığır nakliyesini aksatması ve Avustralya’nın sığır eti arzının beklenenden daha düşük olmasından kaynaklandı.

Domuz eti fiyatları ise Çin’den gelen yüksek talep ve Batı Avrupa’da süregelen arz sıkışıklığı nedeniyle artan iç talep nedeniyle bir miktar yükselmiştir.

Uluslararası küçükbaş hayvan eti fiyatları, Çin’in ithalat hızındaki yavaşlama ve Avustralya’da sürülerin yeniden inşasının ardından rekor kıran üretim nedeniyle geriledi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi

Şubat ayında Ocak ayına göre 4,4 puan (yüzde 3,2) artışla ortalama 140,8 puan oldu.

Endeks değeri, bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre 115,9 puan (yüzde 12,7) üzerinde gerçekleşti.

Brezilya’da uzun süre ortalamanın altında seyreden yağışların ardından gelecek sezonun görünümüne ilişkin süregelen endişeler dünya şeker fiyatlarını desteklemeye devam ederek mevsimsel yukarı yönlü baskıyı şiddetlendirdi. Ayrıca, önde gelen iki ihracatçı ülke olan Tayland ve Hindistan’da olası üretim düşüşlerine yönelik tahminler de fiyat artışına katkıda bulundu. Şubat ayının sonlarında Brezilya’nın önemli ekim alanlarında yağışların artması ve Brezilya Realinin ABD doları karşısında zayıflaması dünya şeker fiyatlarındaki artışı sınırladı.

Resmi büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: FAO

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.