Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Yağmurlu

FAO Gıda Fiyat Endeksi Ocak Ayında Düşüşünü Sürdürdü

12 Şubat 2024

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

FAO Gıda Fiyat Endeksi* (FFPI),

Ocak ayında Aralık ayına göre 1,2 puan (yüzde 1,0) düşüşle ortalama 118,0 puan olarak gerçekleşti.

FFP endeksi ortalamasına göre süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyatlarında hafif atışlar görüldü.

Endeks bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre12,6 puan (yüzde 9,7) altında kaldı.

FFP endeksi, Ocak ayında, bir yıl önceki seviyesi olan 2023 Ocak ayına göre yüzde 10,1 oranında geriledi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi

Ocak ayında Aralık ayına göre 2,7 puan (yüzde 2,2) düşüşle ortalama 120,1 puan oldu. Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre 27,4 puan (yüzde 18,6) düşmüş oldu.

Buğday,

Küresel buğday ihracat fiyatları, ihracatçılar arasındaki güçlü rekabetin devam etmesi ve güney yarımküre ülkelerinde yakın zamanda hasat edilen malzemelerin gelmesi nedeniyle Ocak ayında düştü.

Mısır,

Mısır ihracat fiyatları, iyileşen mahsul koşulları ve Arjantin’de hasadın başlamasının yanı sıra, üretim tahminlerinin yukarı yönlü revizyonunun ardından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki artan arzın etkisiyle aylık bazda keskin bir düşüş yaşadı.

Diğer tahıllar,

Buğday ve mısır fiyatlarına paralel olarak dünya arpa ve sorgum fiyatları da Ocak ayında geriledi.

Buna karşılık, FAO Tüm Pirinç Fiyat Endeksi Ocak ayında yüzde 1,2 daha arttı; bu durum büyük ölçüde Tayland ve Pakistan’dan yapılan sevkiyatların güçlü temposu ve Endonezya’nın ek alımları nedeniyle yüksek kaliteli Indica pirinci fiyatlarındaki artışı yansıtıyor.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi

Ocak ayında Aralık ayına göre 0,2 puan (yüzde 0,1) oranında küçük bir artış göstererek 122,5 puan olarak gerçekleşti. Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre 17,9 puan (yüzde 12,8) düşmüş oldu.

Fiyat endeksinin aylık bazda istikrarı, yüksek küresel palmiye ve ayçiçeği tohumu yağı fiyatlarının düşük soya ve kolza yağı kotasyonlarını dengeleyen birleşik etkilerini yansıtıyordu. 

Uluslararası palm yağı fiyatları, büyük üretici ülkelerdeki mevsimsel olarak düşük üretim ve Malezya’daki olumsuz hava koşullarına ilişkin endişelerin etkisiyle Ocak ayında ılımlı bir artış gösterdi. 

Bu arada dünya ayçiçek yağı teklifleri, özellikle Türkiye’den artan ithalat talebinin etkisiyle sınırlı bir artış gösterdi. 

Buna karşılık, uluslararası soya ve kolza yağı fiyatları sırasıyla Güney Amerika’dan büyük arz beklentileri ve Avrupa’da bol miktarda mevcut olması nedeniyle düştü.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi

Ocak ayında, Aralık ayına göre 2,80 puan (yüzde 2,41) oranında ortalama 118,9 puanda seyretti. Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre 16,1 puan (yüzde 11,93) altında kaldı.

Ocak ayında, tereyağı ve tam yağlı süt tozu (WMP) için uluslararası fiyat kotasyonları arttı ve yağsız süt tozu (SMP) ve peynir fiyatlarındaki düşüşleri neredeyse telafi etti. 

Dünya tereyağı fiyatları, Asyalı alıcılardan gelen talebin artması, perakende sektöründen gelen stokların yenilenmesine yönelik güçlü talep ve Batı Avrupa’daki stokların hafiflemesi nedeniyle yükseldi. 

Bu arada, özellikle Çin’den gelen orta vadeli teslimatlara yönelik talebin artması ve Yeni Zelanda’da mevsimsel olarak düşen üretimin etkisiyle WMP fiyatları da arttı. Buna karşılık, spot tedarik talebinin zayıf kalması ve alıcıların acil ihtiyaçlarının yeterince karşılanması nedeniyle SMP ve peynirin uluslararası fiyatları düştü.

FAO Et Fiyat Endeksi

Ocak ayında Aralık ayına göre 0,6 puan (yüzde 0,55) düşüşle ortalama 109,8 puan oldu. Bu değer, art arda yedi aylık bir düşüşü de göstermektedir.

Endeks değeri bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre 2,3 puan (yüzde 2,05) altında gerçekleşti.

Beyaz et için uluslararası fiyat kotasyonları, sürekli zayıflayan küresel talep ve önde gelen ihracatçı ülkelerdeki ihraç edilebilir bol miktardaki arzın desteğiyle Ocak ayında daha da düştü. 

Benzer şekilde domuz eti teklifleri, ulusal domuz eti üretiminin artması ve bazı üretici ülkelerden gelen bol miktardaki arza paralel olarak Çin’in ithalat alımlarındaki düşüş nedeniyle hafif düştü. 

Dünya sığır eti fiyatları da, esas olarak Okyanusya ve Güney Amerika’dan gelen yüksek ihracat arzının yansıması olarak, marjinal bir düşüş gösterdi. 

Buna karşılık uluslararası küçükbaş eti fiyatları, yüksek küresel ithalat talebi ve Okyanusya’da kesim için azalan hayvan arzı nedeniyle arttı; zira son yağmurlar çiftçileri hayvanları daha uzun süre tutmaya teşvik etti.

FAO Şeker Fiyat Endeksi

Ocak ayında Aralık ayına göre 1,1 puan (yüzde 0,8) artışla ortalama 135,3 puan oldu. Endeks değeri, bir yıl önceki seviyesi olan Ocak 2023’e göre 18,5 puan (yüzde 15,9) üzerinde gerçekleşti.

Dünya şeker fiyatlarındaki artış, Büyük üretici ülkelerden olan Brezilya’daki ortalamanın altındaki yağışların Nisan ayından itibaren hasat edilecek şeker kamışı mahsulleri üzerindeki olası etkisine ilişkin endişeler, yeni sezonun yavaş başlaması ve Tayland ve Hindistan’daki olumsuz üretim beklentilerinden kaynaklandı. 

Ancak yakın zamanda tamamlanan hasadın büyük arzı ve Brezilya’daki etanol satışlarından elde edilen düşük getiriler, Brezilya realinin ABD doları karşısında zayıflamasıyla birlikte dünya şeker fiyatlarında aylık artışın sınırlanmasına katkıda bulundu.

Resmi büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: FAO

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.