Dolar 32,8349
Euro 35,2339
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Açık

FAO Gıda Fiyat Endeksi 2023 yılında önemli ölçüde düşüş gösterdi

10 Ocak 2024

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

FAO Gıda Fiyat Endeksi* (FFPI),

Aralık ayında Kasım ayına göre 1,8 puan (yüzde 1,5) düşüşle ortalama 118,5 puan olarak gerçekleşti.

FFP endeksini şeker, bitkisel yağlar ve et ürünleri fiyat endeksleri aşağı çekerken, süt ürünleri fiyat endekslerindeki artışlar dengeledi.

Endeks bir yıl önceki seviyesi olan Aralık 2022’ye göre13,3 puan (yüzde 10,1) düşmüş oldu.

2023 yıl sonunda endeks 2022 yılı ortalamasından 19,7 puan (yüzde 13,7) daha düşük bir seviyeye gelerek 124,0 puanla tamamlamış oldu.

FFP endeksi, Aralık ayında, bir yıl önceki seviyesi olan 2022 Aralık ayına göre yüzde 10,1 oranında geriledi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi

Aralık ayında Kasım ayına göre 1,8 puan (yüzde 1,5) artışla ortalama 122,8 puan oldu. Endeks, bir yıl önceki seviyesi olan Aralık 2022’ye göre 24,4 puan (yüzde 16,6) düşmüş oldu.

2023 yılının tamamında, FAO Tahıl Fiyat Endeksi 2023’te 130,9 puan olarak gerçekleşti; 2022 yılında görülen rekor yıllık ortalamasına göre 23,8 puan (yüzde 15,4) düşüş gösterdi. Bu veriler, küresel pazarlardaki tedarik zincirinin güçlenmesini yansıtmaktadır.

Buğday,

Buğday ihracat fiyatları üst üste dört ay boyunca düştükten sonra, bazı büyük ihracatçılarda hava şartlarına bağlı lojistik aksaklıklar ve güçlü talep nedeniyle Karadeniz’de yaşanan gerginliklerin desteğiyle Aralık ayında arttı.

Mısır,

Dünya mısır fiyatları da Brezilya’nın ikinci ürün ekimlerine ilişkin endişeler ve Ukrayna’dan yapılan sevkiyatları engelleyen lojistik kısıtlamalar nedeniyle Aralık ayında güçlendi.

Diğer tahıllar,

Diğer iri taneli tahılların yanı sıra arpanın dünya fiyatları artarken, sorgum fiyatları bir miktar geriledi.

FAO Tüm Pirinç Fiyat Endeksi Aralık ayında Kasım ayı seviyesinin yüzde 1,6 üzerine çıktı. Bazı Asyalı alıcıların alımlarına tepki olarak yükselen ve Hindistan’ın ihracat kısıtlamaları ve Vietnam’daki kısıtlı tedarik nedeniyle ihracatçılar arasındaki rekabeti azaltan endeks teklifleri bu artışı destekledi. Pirinç endeksine göre, uluslararası pirinç fiyatları, büyük ölçüde El Niño’nun pirinç üretimi üzerindeki etkisine ilişkin endişeler ve Hindistan’ın uyguladığı ihracat kısıtlamalarının ardından 2023’te yıllık yüzde 21 artış kaydetti.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi

Kasım ayındaki kısa süreli yükselişin ardından Aralık ayında 1,7 puan (yüzde 1,4) düşüşle ortalama 122,4 puana geriledi.. Bitkisel yağ fiyatları art arda üç ay boyunca düşüş sonrası Kasım ayında kısa bir yükseliş gösterdi.

Bitkisel yağ fiyat endeksindeki düşüş, önde gelen üretici ülkelerdeki mevsimsel olarak düşük üretime rağmen, büyük ithalatçılardan gelen zayıf alımların da desteklediği palm, soya, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu yağlarında dünya fiyatlarındaki düşüşü yansıtıyor. 

Bu arada dünya soya yağı fiyatları, biyodizel sektöründeki talepteki yavaşlamanın yanı sıra Brezilya’nın ana yetiştirme bölgelerindeki iyileşen hava koşullarının bir sonucu olarak Kasım ayına göre yüzde 3’ten fazla düştü. 

Uluslararası kolza tohumu ve ayçiçek yağı fiyatları, küresel ithalat talebinin yavaşlaması nedeniyle geriledi. 

Bir bütün olarak 2023 yılı için FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, 2022’ye göre keskin bir düşüşle 61,5 puan (yüzde 32,7) gerileyerek ortalama 126,3 puan olarak gerçekleşti. Bu seviye, küresel arzdaki iyileşmenin ortasında üç yılın en düşük seviyesini ifade etmektedir.

Fiyat endeksindeki marjinal düşüş, soya, ayçiçeği ve kolza tohumu yağlarının yüksek fiyatlarını dengelemekten ziyade, esas olarak düşük dünya palm yağı fiyatlarını yansıtıyordu. 

Uluslararası palm yağı fiyatları, esas olarak önde gelen üretici ülkelerdeki mevsimsel olarak artan üretim ve uzun süredir devam eden düşük küresel ithalat talebi nedeniyle Ekim ayında düşmeye devam etti. Buna karşılık dünya soya yağı fiyatları, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde biyodizel sektöründen gelen güçlü talebin desteğiyle iki ay üst üste düştükten sonra toparlandı. Bu arada, uluslararası ayçiçek yağı teklifleri güçlü küresel ithalat alımları nedeniyle hafif yükselirken, kolza yağı da Kanada’daki azalan mahsul beklentileri nedeniyle ılımlı bir artış gösterdi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi

Aralık ayında, Kasım ayına göre 1,9 puan (yüzde 1,6) artışla ortalama 116,1 puana ulaşarak üst üste üçüncü aylık artışını gerçekleştirdi. Bu değer, Ekim ayına göre art arda üçüncü aylık artışı göstermektedir. Bu değer, bir yıl önceki seviyesi olan Aralık 2022’ye göre 22,2 puan (yüzde 16,1) altında kaldı.

Endeksin Aralık ayındaki artışına tereyağı, tam yağlı süt tozu (WMP) ve peynir fiyatlarındaki yüksek kotasyonlar neden oldu. 

Tereyağı ve peynirde uluslararası fiyatlar, bölgedeki süt teslimatlarının mevsimsel olarak artmasına rağmen piyasada devam eden arz sıkışıklığının aksine, tatil sezonu öncesinde Batı Avrupa’daki güçlü iç satışların desteğiyle yükseldi. Ayrıca Yakın Doğu’dan artan ithalat talebi de peynir fiyat tekliflerini destekledi. 

Bu arada, güçlü küresel ithalat talebi uluslararası WMP fiyatlarının artmasına yol açarken, Avrupa’daki piyasalar tatiller nedeniyle büyük ölçüde hareketsiz kaldı. Buna karşılık, dünya yağsız süt tozu fiyatları sınırlı talep nedeniyle hafif düştü. 

Bir bütün olarak 2023 yılında FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, 2022 ortalamasının 23,6 puan (yüzde 16,6) altında ortalama 118,8 puan olarak gerçekleşti; bu durum, tüm süt ürünleri yönüyle ithalatçı ülkelerdeki bol stokların ortasında, özellikle spot tedariklere yönelik cansız ithalat talebinin desteğiyle, dünya genelindeki fiyat düşüşlerini yansıtmaktadır.

FAO Et Fiyat Endeksi

Aralık ayında Kasım ayına göre 1,1 puan (yüzde 1,0) düşüşle ortalama 110,4 puan oldu. Endeks değeri bir yıl önceki seviyesi olan Aralık 2022’ye göre 2,0 puan (yüzde 1,8) altında gerçekleşti.

Aralık ayında uluslararası domuz eti fiyatları, bazı ihracatçı ülkelerdeki mevsimsel iç satışlardaki artışa rağmen Asya’dan gelen zayıf ithalat talebinin desteğiyle düştü. 

Bu arada büyükbaş hayvan ve kümes hayvanı eti fiyatları da düştü; bu durum, Asya’daki aktif alım ilgisinin azalması ve büyük üretim bölgelerindeki ihraç edilebilir arzın bol olması nedeniyle düştü. Buna karşılık, küçükbaş eti fiyatları, tatil öncesi güçlü talep ve son yağmurların hayvanların kesim için indirilmesine yönelik baskıyı hafifletmesiyle Okyanusya’daki kesim arzındaki düşüş nedeniyle art arda iki ay boyunca yaşanan düşüşlerin ardından toparlandı. 

FAO Et Fiyat Endeksi, bir bütün olarak 2023’te, yıllık ortalama değerlerdeki düşüşleri yansıtan önemli et ithalatçısı ülkelerin zayıf ithalat talebi nedeniyle önde gelen ihracatçı bölgelerden artan ihracat mevcudiyeti nedeniyle 2022’ye göre 4,2 puan (yüzde 3,5) düşüşle 114,6 puan olarak gerçekleşti.

Endeksteki düşüş, büyükbaş, kümes hayvanları ve küçükbaş hayvan etlerindeki düşüşe rağmen domuz eti fiyatlarındaki artışla kısmen telafi edilmiştir.

FAO Şeker Fiyat Endeksi

Aralık ayında Kasım ayına göre 26,8 puan (yüzde 16,6) düşüşle ortalama 134,6 puan oldu. Endeks değeri, bir yıl önceki seviyesi olan Aralık 2022’ye göre 17,5 puan (yüzde 14,9) üzerinde gerçekleşti.

Aralık ayında uluslararası şeker fiyatlarındaki düşüş, Brezilya’daki olumlu hava koşullarının da desteklediği güçlü üretim temposundan kaynaklandı. 

Brezilya’dan gelen güçlü ihracat ve etanol satışlarından elde edilen düşük getiriler, dünya şeker fiyatlarındaki genel düşüşe katkıda bulundu. Ayrıca Hindistan Hükümeti’nin bu sezonda etanol üretimi için şeker kamışı kullanımını sınırlama kararı da fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskıyı daha da artırdı. 

2023 yılının tamamı için FAO Şeker Fiyat Endeksi, 2022’ye göre 30,6 puan (yüzde 26,7) artışla ortalama 145 puana ulaştı ve temel olarak küresel şeker dengesinin sıkılaşmasına ilişkin endişeler nedeniyle 2011’den bu yana en yüksek değere ulaştı.

Resmi büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: FAO

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.