Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Etlik piliçlerde Salmonella ile mücadele için yeni bakteriyofaj

20 Eylül 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Yem şirketi AB Agri , etlik piliçlerde Salmonella’yı önlemek için yeni bir bakteriyofaj ürünü geliştirmek üzere Leicester Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla işbirliği yaptı.Avrupa Birliği’nde yılda yaklaşık 91.000 kişi Salmonella ile enfekte oluyor. Gıda zincirinde Salmonella ve diğer gıda kaynaklı patojenlerin yayılmasını sınırlamak için hayvan üretiminde yetiştirme veya kesim öncesi aşamalarında bakteriyofaj tedavisi kullanılabilir.

Bu çalışma, yemle verilen faj kokteylinin deneysel olarak Salmonella ile enfekte edilen tavuklarda Salmonella kolonizasyonunu azaltıp azaltmadığını belirlemek ve optimal faj dozunu hesaplamak için yapıldı.

Tavuklarda enfeksiyonun azaltılmasına ve Salmonella’nın besin zincirimize girmesinin önlenmesine yardımcı olabilecek bir ürünün geliştirilmiş olması son derece heyecan verici.

Çalışma formatı

Bakteriyofajın farklı dozlarda etkili olup olmadığını test etmek için toplam 672 etlik piliç 6 tedavi kontrol grubuna ayrıldı. Sıvı faj kokteyli, çalışma boyunca istenildiği kadar erişim sağlanarak püre rasyonuna eklendi.

Çalışmanın sonuçlandığı 42. günde, denemelerden birinde toplanan dışkı numunesinde Salmonella tespit edilmedi. Her 3 dozdaki faj tedavisi, faj rasyonu uygulanmayan deneysel olarak enfekte edilen tavuklarla karşılaştırıldığında, artan ağırlık kazanımı ile deneysel olarak enfekte edilen tavuklarda büyüme performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahipti.

Pozitif sonuçlar


Dr. Anisha Thanki, “Farklı dozlarda yemle verilen bakteriyofaj ürününün, 42 günlük bir süre boyunca tavuklarda Salmonella’yı yok edip etmediğini test ettik.”


Leicester Bakteriyofaj Araştırma Merkezi Araştırmacısı Dr. Anisha Thanki şunları söyledi: “Farklı dozlarda yemle verilen bakteriyofaj ürününün, 42 günlük bir süre boyunca tavuklarda Salmonella’yı yok edip etmediğini test ettik. Denemenin başında enfekte olan ve en düşük dozla tedavi edilenlerin hepsinin 42. günde Salmonella testinin negatif çıktığını gördük.

“Tavuklardaki enfeksiyonun azaltılmasına ve Salmonella’nın besin zincirimize girmesinin önlenmesine yardımcı olabilecek bir ürünün geliştirilmiş olması son derece heyecan verici. Başarılı bir şekilde ticarileştirilirse, mevcut antimikrobiyallere olan bağımlılığı azaltabilir ve potansiyel olarak tarım endüstrisine her yıl milyarlarca sterlin tasarruf sağlayabilir.”


Dr. Natasha Whenham, ““Küresel düzeyde sorumlu gıda üretimini mümkün kılan yenilikçi teknolojiler bulma konusunda tutkuluyuz.”


AB Agri İnovasyon Sorumlusu Dr. Natasha Whenham şunları söyledi: “Küresel düzeyde sorumlu gıda üretimini mümkün kılan yenilikçi teknolojiler bulma konusunda tutkuluyuz. AB Agri, endüstrimizi daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yönlendirmeye yardımcı olacak yeni çözümlere yönelik çığır açan araştırmaları desteklemekten gurur duyuyor.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.