Dolar 32,8349
Euro 35,2339
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Açık

Etlik Piliçlerde Aktif Yürüyüş, Hayvan Refahı İçin Önceliktir

29 Mayıs 2024

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Etlik piliç refahının yalnızca otomasyonla değerlendirilmesi, çok sayıda kanatlı olması ve halihazırda önerilen farklı refah önlemlerinin çeşitliliği nedeniyle belirli sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Aktif yürüyüş nedir ve refah tanıma için bir başlangıç ​​noktası olabilir mi?

Akıllı teknoloji kullanımı

Bireysel & sürü

Prof. Dr. Marian Dawkins, “sürü seviyesindeki önlemler tek başına iyi bir kümes hayvanı refahını garanti etmek için yeterli değildir.”

Akıllı teknoloji

Refah önlemleri

Prof. Dr. Marian Dawkins, “5 Özgürlük ve 5 Alan yönetmeliği kapsayıcı arzulardır ve refahın pratikte nasıl ölçüleceğine ilişkin ayrıntılı talimatlar değildir..”

Dawkins’e göre üçüncü sorun hangi refah önleminin/önlemlerinin kullanılacağıdır. 5 Özgürlük ve 5 Alan yönetmeliği, üreticiler, bilim adamları ve genel halk tarafından kabul edilebilecek refah hedeflerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır, ancak bunlar kapsayıcı arzulardır ve refahın pratikte nasıl ölçüleceğine ilişkin ayrıntılı talimatlar değildir.

Gerçek çiftliklerde kullanım için bunların, insan denetçiler tarafından kullanılabilecek gerçek ölçümlere dönüştürülmesi veya makine tarafından uygulanmak üzere algoritmalara dönüştürülmesi gerekir. Etlik piliçlere yönelik Refah Kalitesi protokolü, refahı iyi beslenme, iyi barınma, iyi sağlık ve uygun davranış olarak ikiye ayırır ve daha sonra her kategori için tüy temizliği ve iyi barınma için altlık kalitesi ve taban yanıklarının ve yanık göğüslerin olmaması gibi farklı ölçümlerin bir listesini içerir. Böyle bir kontrol listesinin doldurulması zaman alır ve çoğu zaman öznel değerlendirmeyi içerir.

Dawkins, etlik piliçlerin refah değerlendirmelerinin otomatikleştirilmesinde önemli ilerleme kaydedilmesine rağmen bunun ticari olarak hala yaygın olarak kullanılmadığını ekliyor. Refah özelliklerini ölçmenin en iyi yolunun şu şekilde olduğunu ekliyor:

  • Tavuk refahının önemli ve gerekli bir bileşeni olmayı evrensel olarak kabul ediyoruz.
  • Ticari çiftliklerdeki büyük sürülerde tanınma açısından minimum teknolojik sorun yaratacak kadar ayırt edici önlemler alınmalıdır.

Aktif yürüyüş

Bu gereksinimlerin her ikisine de uyan davranış ‘aktif yürüyüş’tür. Aktif veya sürekli yürüyüş (bir kuşun belirli bir süre boyunca sürekli ve düzenli adımlarla yürümesi), herkesin tanıma dahil etmek isteyebileceği her şeyin tam bir ölçüsü değildir ancak sağlıklı ve yaşam refahı olan bir kuşun işaretidir ve diğer birçok şeyle bağlantılıdır.

Aynı zamanda ayırt edicidir ve bir makinenin tanıması nispeten kolaydır. “Bu nedenle, otomatik refah tanıma için bir başlangıç ​​noktası olarak idealdir; gelecekteki bilgi tabanımız büyüdükçe ve daha karmaşık analitik teknikler daha yaygın olarak benimsendikçe daha fazla refah önleminin eklenebileceği bir temeldir.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.