Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Parçalı Bulutlu

Enfeksiyöz İnklüzyon Cisimli Hepatitis (IBH) teşhisi detaylarda gizlidir

IBH enfeksiyonu genellikle net semptomlar vermez. Ancak çiftlikte gözlemleyebileceğimiz küçük işaretler, teşhiste önemli avantajlar sağlar.
IBH enfeksiyonlarının izlenmesindeki ilk koşul, sürünün bulunduğu bölgedir. IBH bir coğrafi yetiştirme bölgesinde sorun oluşturuyor veya herhangi bir çiftlikte IBH enfeksiyonu vakalarının tekrarladığına dair bir kayıt varsa, teknik personelin dikkatli olması gerekir.

Print Friendly, PDF & Email

10 Ekim 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

IBH enfeksiyonu genellikle net semptomlar vermez. Ancak çiftlikte gözlemleyebileceğimiz küçük işaretler, teşhiste önemli avantajlar sağlar.

IBH enfeksiyonlarının izlenmesindeki ilk koşul, sürünün bulunduğu bölgedir. IBH bir coğrafi yetiştirme bölgesinde sorun oluşturuyor veya herhangi bir çiftlikte IBH enfeksiyonu vakalarının tekrarladığına dair bir kayıt varsa, teknik personelin dikkatli olması gerekir.

Broiler kümesinde IBH enfeksiyonlarının en önemli erken belirtisi, ölüm oranlarında meydana gelen ani bir artıştır.

Guillermo Zavala, “IBH riski altındaki ve IBH’dan etkilenen sürülerde günlük ölüm oranlarına bakmak, IBH teşhisi için önemli veriler sunar.”

Avian Health International Teknik Müdürü, Guillermo Zavala, “IBH enfeksiyonu varlığında, bronşit veya NDV gibi hastalıkların yokluğunda, günlük mortalite % 0,1’in üzerine çıkıyor” dedi.

Simmon Foods Teknik Müdürü Sara Throne, “26 ve 28 gün yaştaki sürülerde mortalitede tipik bir artış gözlemliyoruz.”

Guillermo Zavala, ölüm oranındaki artışın, 10 ila 16 gün boyunca sürebileceğini ve sonrasında düşüş gösterdiğini belirtti. Zavala, “Elbette bu düşüş esnasında dikkatli olmalı ve olası nedenleri araştırmalıyız.” dedi.

Civcivler önemli uyarılar verir

Mortalite önemli uyarılar verirken asıl yanıtları civcivlerde bulabiliriz. Sara Throne, “Çiftliğe gidip kümesi gezmeye başladığınızda, hareketsiz ve birbirine sokulmuş kuşları göreceksiniz” diyerek sözlerine devam etti, “O zaman bu civcvilere nekropsi yapmak için en iyi zamandır.” dedi.

Sara Throne, “IBH enfeksiyonu geçiren sürüde nekropside elde edeceğiniz en önemli bulgu büyümüş karaciğerdir.”

Sara Throne, nekropside karaciğer görünümünü tarif ederek  “Yuvarlak kenarlarlı, çok şişkin; solgun ve üzerinde sarı yağ tabakasıbirikmiş görünüme sahiptir.” dedi.

“Bu durumun bir anormallik olmadığından emin olmak için birden fazla civcive nekropsi yapmanız gerekir.” diye sözlerini sürdürdü.

Joel Cline, “Artmış mortalite, büyümüş karaciğer ve sarı renkte yağlanma IBH enfeksiyonunun tipik belirtisidir.”

Wayne Farms Teknik Müdürü Joel Cline, ölüm oranlarının artması, büyümüş karaciğerin ve sarı yağlanmanın IBH enfeksiyonunun tipik bulguları olduğunu kabul etti. “Neler olup bittiğini anlamak için çok fazla teşhis testi gerekmiyor” dedi. “IBH enfeksiyonunun tespiti bizim için oldukça basit bir teşhis.” diyerek sözlerine devam etti.

Pilgrim Teknik Müdürü Suzanne Dougherty, “Kesimhanede Clostridium yönünden sürüleri izlediğimde karaciğerlerde sarı yağlanma görmeye başladım. Aynı eyalette, farklı üretim bölgesinde bir işletmede IBH enfeksiyonu varlığı olduğunu biliyordum” dedi. “Şüpheli sürülerde histopatoloji yaparak IBH enfeksiyonunu teşhis ettim.” dedi.

Suzanne Dougherty, IBH enfeksiyonunun yatay olarak yayıldığında dikey enfeksiyonlara göre daha az mortalite ve semptoma neden olmaktadır.”

Virüs izolasyonu için en güvenilir yol laboratuvar teşhisi

Kanatlı adenovirüsünün (FAdV) neden olduğu IBH enfeksiyonunun teşhisi, nekropsi ile, formalinle sabitlenmiş dokuların histopatolojisi veya PcR analizi ile oldukça kolaydır. Sara Throne, “Virüsün değişmediğinden eminiz, 8b serotipi enfeksiyonua neden olmaya devam ediyor. Otojen aşı üretimi enfeksiyonu önlemede etkili olacaktır.”

Suzanne Dougherty, 8b’nin açık ara baskın serotip olmasına rağmen, Pilgrim’e üretim yapan işletmelerde bazı 8a ve 11 serotiplerini bulduğunu kaydetti. “Otojen aşı kullandığımız bazı komplekslerde, bu serotipler bulunursa aşılama programımıza serotip 11 suşu içeren otojen aşıları ekleyeceğiz” dedi.

Suzanne Dougherty, serotip 11’in sürüdeki tek FAdV olduğunu, bazen de serotip 11 ve 8b ile bir co-enfeksiyon olduğunu keşfetti. “Virüs izolasyonu için örnekleri sürekli olarak değerlendirmeseydik, bu co-enfeksiyon olgusunu yakalayamamış olabilirdik” dedi.

Joel Cline ayrıca, sürünün hangi IBH enfeksiyonu serotipiyle uğraştığı konusunda güncel kalmak için düzenli örneklemeyi benimsediklerini; ve bu düzenli

örneklemenin otojen aşı etkinliği için kritik olduğunu belirtti. “Her sürü için olmasa da zaman zaman 8b’yi doğrulamak için düzenli örnekler gönderiyoruz” dedi.

Laboratuvar teşhisi bir süreçtir

Laboratuvar teşhislerinde taze karaciğer numuneleri tercih edilmektedir. Sara Throne, histopatoloji için karaciğerin küçük bir bölümünün formalin kavanozuna konup patoloğa gönderildiğini açıkladı.

Holly Sellers, “IBH enfeksiyonuna neden olan virüsleri yalnızca PcR ile kolayca tespit edebiliriz. Bu sayedene size genotipi rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Georgia Üniversitesi Kümes Hayvanları Teşhis ve Araştırma Merkezi’nde görev yapan Veteriner Hekim Holly Sellers, laboratuvar sürecinin histopatoloji ve mikroskobik lezyonların IBH ile uyumlu olduğunun doğrulanmasıyla başladığını söyledi. “Sonra, tespit için taze [sabit olmayan] karaciğer dokusu üzerinde polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yapacağız, ardından tipleme için sıralama yapacağız” dedi.

Holly Sellers, IBH enfeksiyonu olan ve enfeksiyona neden olan serotipleri bilmesi gereken birçok işletme olduğunda, PCR tercih edilen testtir. Virüs izolasyonundan daha ucuz ve daha hızlıdır.” dedi. “Ardından, dokuya geri dönebilir ve izolatın otojen bir aşıya olası dahil edilmesi için hastalığın ciddiyetine veya coğrafi bölgeye bağlı olarak seçilen yerlerde virüs izolasyonu yapabiliriz.”

Serotipler arasındaki değişkenlik?

ABD’deki IBH enfeksiyonu vakalarından gelen adenovirüslerin yaklaşık % 98’i 8b olarak tanımlanır, ancak bu serotip içinde bazı genetik varyasyonlar vardır. Sellers, 2018’den bugüne izole edilen 8b serotiplerine bakıldığında ve bunları 20 yıl önceki referans 8b ile karşılaştırdığında, bazı nükleotid değişiklikleri olduğunu belirtti. “Bu 8b’lerin klasik 8b’lerden serolojik olarak farklı olduğunu önerecek herhangi bir veriye sahip değiliz – ancak genetik olarak biraz farklıydılar.”

Sellers, 11 ve 8a serotiplerinin varyasyonuna bakıldığında, “bunların % 99,9 veya daha fazla oranda yüksek oranda korunduğunu” belirtti.

8b ile 8a arasındaki ilişkinin nasıl yığıldığı sorulduğunda, Sellers, ikisini birbirinden ayıran bir çeşitlilik alanı olduğuna dikkat çekti. “Sadece hekson [protein] nükleotid dizisine bakarsak, bu ilişki yaklaşık %93’tür” dedi. “8b ve D11 hekson dizilerinin nükleotid benzerliği %70’in biraz üzerindedir. Farklı serotipler, farklı genotipler ve farklı gruplar.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry Producer

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.