Dünya gıda fiyatları 2022 yılında rekor seviyeye ulaştı

11 Ocak 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle gıda tedarik zincirinde meydana gelen kesintiler, kıtlık endişelerini artırdığından, 2022 yılında çoğu gıda maddesinin maliyetindeki artışlar, BM Gıda Ajansı Ortalama Fiyat Endeksini rekor seviyelere çıkardı.

Ajans Cuma günü yaptığı açıklamada, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ‘nun küresel olarak en çok ticareti yapılan gıda emtialarının uluslararası fiyatlarını izleyen Gıda Fiyat Endeksi Dairesi, Gıda Fiyat Endekslerinin 2022 yılında 2021 yılına göre %14,3 ‘lük artışla endeks kayıtlarının tutulmaya başladığı 1990 yılından bu yana en yüksek seviye olan 143,7 puan seviyesine yükseldiğini açıkladı.

Gıda Fiyat Endeksi, 2022 yılında 2021 yılına göre %14,3 ‘lük artışla 1990 yılından bu yana en yüksek seviye olan 143,7 puan seviyesine yükseldi.

Dünya ekonomisi pandeminin etkisinden kurtulurken endeks, 2021 yılında bir önceki yıla göre %28 oranında yükselmişti.

Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Karadeniz ticaretinde aksama endişeleriyle gıda fiyatları yükseldi. BM desteği ile Ukrayna’dan tahıl ihracat kanalı açılması sonrasında gıda hammadde arzının artacağı beklentisi ile fiyatlarda bir miktar gerileme görüldü.

Endeks, Kasım ayında 135,00 puanı gördü ve sonrasında Aralık ayında 132,4 puana geriledi.

FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero, “Çok değişken iki yılın ardından daha sakin gıda emtia fiyatları memnuniyetle karşılanıyor.”

FAO, Aralık ayında endeksteki düşüşün, tahıl ve et fiyatlarındaki bazı düşüşlerle birlikte uluslararası bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını, ancak şeker ve süt ürünlerindeki hafif artışların görüldüğünü açıkladı.

Yine de 2022 yılında, FAO’nun beş gıda alt endeksinden dördü -tahıllar, et, süt ürünleri ve bitkisel yağlar- rekor seviyelere ulaşırken, beşincisi olan şeker 10 yılın en yüksek seviyesindeydi.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi endeksinin, önemli piyasa aksaklıkları, daha yüksek enerji ve girdi maliyetleri, olumsuz hava koşulları ve devam eden güçlü küresel gıda talebi gibi faktörler nedeniyle 2022 yılında %17,9 arttığını açıkladı.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Reuters

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram