Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Brezilya ilk kuş gribi vakasını doğruladı

12 Haziran 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Mapa), Brezilya’da ilk kuş gribi vakalarını doğruladı. Espírito Santo eyaletinin kıyısında yüksek derecede patojenik kuş gribi (HPAI) virüsü ile enfekte iki yabani kuş tespit edildi.Brezilya Resmi Veterinerlik Servisi 10 Mayıs tarihinde, Kariacica Deniz Hayvanları Araştırma ve Rehabilitasyon Enstitüsü’nün bildirimi üzerine Kariacica bölgesinde şüpheli kuş gribi vakalarını araştırmaya başladı. Kuş gribi şüphesi ile bildirime konu olan Thalasseus acuflavidus türüne ait 2 deniz kuşu Marataízes ve Jardim Camburi bölgelerinde bulunuyordu.

Avian Influenza H5N1 alt tipi doğrulandı.

Biyolojik örnekler SVO tarafından toplandı ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün referans birimi olan São Paulo Tarımsal Savunma Federal Laboratuvarı’na (LFDA-SP) gönderildi. Burada yapılan araştırmalarda Avian Influenza H5N1 alt tipi doğrulandı.

Bu vakalar, dünyada ve neredeyse tüm komşu ülkelerde ortaya çıkan Avian Influenza salgını sonrasında Brezilya’da kaydedilen ilk HPAI vakalarıydı. 

Brezilya’da doğrulanan Avian Influenza vakaları konusunda WHOA’ya bilgi verildi.

Brezilya hâlâ “Avian Influenza Ari” statüsüne sahip

Yabani kuşlarda kuş gribi virüsünün tespit edilmesi, Brezilya’nın kuş gribinden ari ülke konumunu etkilemedi. 

Bunun nedeni, ülkede doğrulana Avian Influenza vakalarının ticari bir çiftlikte çıkmamasıdır.

Avian Influenza vakaları ticari kanatlı işletmelerinde görülmesi durumunda “Avian Influenza Ari” statüsü ortadan kalkmaktadır.

Bu nedenle, diğer WHOA üyesi ülkeler, Brezilya kanatlı endüstrisinin ürünlerinin uluslararası ticaretine yasak getirmemektedirler. 

Brezilya’daki ticari kanatlı işletmelerinde kuş gribinin ortaya çıkması durumunda 20 kadar ülkenin tavuk ve yumurta ihracatını engellemesi beklenebilir.

Bakanlık “Acil Durum” ilan etti.

Tarım Federal Vergi Denetçileri Birliği (ANFFA Sindical), olası bir kuş gribi salgını karşısında Brezilya’nın 2,4 milyar Euro’luk zarara uğrayacağını gösteren bir çalışma yayınladı.

Anket, tarım sektörü ihracatında yıllık doğrudan 7,3 milyar R’lik bir kayba ve ekonominin diğer sektörlerinde de 6,1 milyar R’lik dolaylı bir kayba neden olacağını işaret etmektedir.

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Carlos Fávaro, ulusal hazırlığı artırmak için özel sektörün ve tüm resmi veterinerlik hizmetinin seferberliğini artırmak amacıyla acil durum ilan etti.

Kuşlar için ölümcül hastalık

Dünya şu anda bugüne kadar görülen en büyük yüksek patojeniteye sahip kuş gribi salgını yaşıyor. Vakaların çoğu, göçmen yabani kuşların ticari kanatlı endüstrisindeki kanatlılarla teması sonucu ortaya çıktı. Salgın nedeniyle yüz milyonlarca kuş itlaf edildi.

Mapa’ya göre, “araştırmaların gelişimine ve epidemiyolojik senaryoya bağlı olarak, kuş gribinin yayılmasını önlemek ve ulusal kanatlı endüstrisini korumak için Mapa ve Devlet Tarımsal Sağlık Kurumları tarafından yeni sağlık önlemleri alınabilir”.

Bakan, hastalık ve temel önleme tedbirlerine ilişkin iletişim eylemlerinin yoğunlaştırılacağını söyledi: “Şüpheli vakaların derhal bildirilmesinin ve kümes hayvanı üretiminde biyogüvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesinin önemi vurgulanıyor; hem kırsal kesimde yaşayanlara hem de kentsel alanlarda yaşayan toplumun farklı kesimlerine yönelik kılavuzlar hazırlanmaktadır.”

ABPA’nın açıklaması

Kümes hayvanları ve domuz eti sektörlerini temsil eden Brezilya Hayvan Proteini Derneği yakın zamanda bu bildiriyle ilgili bir not yayınladı.

Brezilya dünyanın en büyük kümes hayvanı ihracatçısıdır.


Brezilya Kanatlı Endüstrisi’nde vaka görülmemiştir.


Kuruluşa göre, bu durumun 2 göçmen deniz kuşunda kaydedilmiş, katı biyogüvenlik protokollerini uygulayan Brezilya Kanatlı Endüstrisi’nde vaka görülmemiştir.

Bakan, “Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün tavsiyelerine göre, ürünlerin iç tedarikinde herhangi bir değişiklik yok ve Brezilya ürünlerinin uluslararası ticaret akışında da değişiklik beklenmiyor” dedi.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.