Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Parçalı Bulutlu

Brezilya İlk Kuş Gribi Vakalarını Doğruladı

Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Mapa), Brezilya’da ilk kuş gribi vakalarının görüldüğünü doğruladı. Yüksek patojenik kuş gribi (HPAI) virüsü ile enfekte olmuş iki yabani kuş, Espírito Santo eyaletinin kıyısında tespit edildi.
Kuş gribi virüsünün yabani kuşlarda tespit edilmesinin, Brezilya’nın kuş gribinden ari bir ülke olarak durumunu etkilemediğini vurgulamakta fayda var. Aksi durum, yalnızca hastalık ticari bir çiftlikte doğrulanırsa gerçekleşir.

Print Friendly, PDF & Email

29 Mayıs 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Mapa), Brezilya’da ilk kuş gribi vakalarının görüldüğünü doğruladı. Yüksek patojenik kuş gribi (HPAI) virüsü ile enfekte olmuş iki yabani kuş, Espírito Santo eyaletinin kıyısında tespit edildi.Resmi Veterinerlik Servisi 10 Mayıs’ta, aynı bölgede bulunan Cariacica Deniz Hayvanları Araştırma ve Rehabilitasyon Enstitüsü tarafından yapılan ilk bildirimin ardından şüpheli avian influenza vakalarını araştırmaya başladı. Vakalar, Marataízes belediyesinde Thalasseus acuflavidus türünden 2 deniz kuşu ve Jardim Camburi semtinde 1 kuş olarak bildirildi.


São Paulo Federal Tarımsal Savunma Laboratuvarı (LFDA-SP), H5N1 alt tipini doğruladı.


Biyolojik numuneler SVO tarafından toplanarak Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü referans birimi São Paulo Federal Tarımsal Savunma Laboratuvarı’na (LFDA-SP) gönderildi. São Paulo Federal Tarımsal Savunma Laboratuvarı (LFDA-SP), H5N1 alt tipini doğruladı. 

Bu vakalar, neredeyse tüm komşu ülkelerde meydana gelen kuş gribi vakalarından ve dünya çapında büyük bir virüs pandemisi sonrasında Brezilya’da görülen ilk HPAI vakaları olarak kayıtlara geçti. Görülen bu vakalar nedeniyle WHOA bilgilendirildi.

Brezilya, hâlâ “Avian Influenza Free” statüsüne sahip

Avian influenza virüsünün yabani kuşlarda tespit edilmesinin, Brezilya’nın kuş gribinden ari bir ülke olarak durumunu etkilemediğini vurgulamakta fayda var. Aksi durum, yalnızca hastalık ticari bir çiftlikte doğrulanırsa gerçekleşir. Bu nedenle, diğer WHOA üyesi ülkeler, Brezilya kümes hayvanı ürünlerinin uluslararası ticaretine yasaklar getirmeyecektir. Brezilya’daki ticari çiftliklerde kuş gribinin ortaya çıktığı hipotezi, 20 kadar ülke tarafından Brezilya’dan tavuk ve yumurta ihracatının engellenmesine yol açabilir.

Tarımsal Federal Vergi Denetçileri Birliği (ANFFA Sindical), olası bir kuş gribi salgını karşısında Brezilya’nın 2,4 milyar Euro zarara uğrayabileceğini hesaplayan bir çalışma yayınladı.

Anket, tarım ticareti ihracatında yılda 7,3 milyar R’lik doğrudan bir kayba ve ekonominin diğer sektörlerinde 6,1 milyar R’lik dolaylı bir başka kayba işaret etmektedir.


Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanı Carlos Fávaro, “Kuş gribi ile etkin mücadele için seferberlik ilan ettik.”


Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanı Carlos Fávaro, Kuş Gribi’ne karşı ulusal hazırlığı artırmaya yönelik olarak, özel sektörün ve tüm resmi veteriner hizmetlerinin seferberliK durumuna geçmesi için acil durum ilan etti.

Kuşlar için ölümcül hastalık

Dünyada hâlâ büyük bir yüksek patojeniteli patojenik kuş gribi (HPAI) salgını yaşanıyor. Vakaların çoğu, göçmen yabani kuşların geçimlik, üretim veya yerel yabani kuşlarla temasıyla ilgili olarak görülüyor. Yüksek patojeniteli kuş gribi (HPAI) nedeniyle yüz milyonlarca kuş itlaf edildi.


Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı – MAPA, Kuş Gribi’nin yayılmasını önlemek ve Ulusal Kanatlı Endüstrisi’ni korumak için yeni sağlık önlemleri alabilir.”


Mapa’ya göre, “soruşturmaların gelişimine ve epidemiyolojik senaryoya bağlı olarak, IAAP’ın yayılmasını önlemek ve “Ulusal Kanatlı Endüstrisi”ni korumak için Mapa ve devlet tarım sağlığı kurumları tarafından yeni sağlık önlemleri alınabilir”.

Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanı Carlos Fávaro, hastalık ve ana önleme tedbirleri ile ilgili iletişimin yoğunlaştırılacağını söyledi: “Şüpheli vakaların derhal bildirilmesinin önemi ve hem kırsalda hem de kentsel alanlarda toplumun farklı kesimlerine yönelik kılavuzlar da dahil olmak üzere kanatlı hayvan üretiminde güçlendirici biyogüvenlik önlemlerini artırıyoruz.”

ABPA’nın açıklaması

Brezilya dünyanın en büyük kümes hayvanı ihracatçısıdır.

Kanatlı Endüstrisi ve Domuz Eti Sektörlerini temsil eden Brezilya Hayvansal Protein Derneği, geçtiğimiz günlerde bir bilgilendirme yayınladı. 


Brezilya Hayvansal Protein Derneği ABPA, “Brezilya Kanatlı Endüstrisi’nde herhangi bir HPAI vakası meydana gelmemiştir.”


Kuruluşa göre, durumun 2 göçmen deniz kuşunda kaydedildiğini ve katı biyogüvenlik protokollerini izleyen Brezilya Kanatlı Endüstrisi’nde herhangi bir HPAI vakası meydana gelmediğini yinelemek önemlidir.

Bakan, “Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün tavsiyelerine dayanarak, ürünlerin iç tedarikiyle ilgili bir değişiklik olmadığı gibi Brezilya kanatlı endüstrisi ürünlerinin uluslararası ticaret akışında da değişiklik beklenmiyor” dedi.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.