Avian influenza aşısı OIE gündeminde

17 Ekim 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Geçen yıl çok sayıda avian influenza vakası görülmesi, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nü kanatlıların avian influenza enfeksiyonuna karşı aşılanmasını tartışmaya yönlendirdi.

Ticari olarak yetiştirilen kanatlıların avian influenza enfeksiyonuna karşı önleyici aşılanması, aşılanmış bazı kanatlıların enfekte olmaları durumunda hastalığı bulaştırabilme potansiyeli ve aşıların içerdiği avian influenza virüslerinin hızlı mutasyona uğrama riskleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle reddedildi.

Avian influenza enfeksiyonuna karşı aşılama konusunda adım atmamış olmanın diğer nedenleri arasında, her bir civcive aşı uygulanmasıyla ilgili pratik hususlar, aşıların kanıtlanmış bir etkinliğinin daha fazla çalışma gerektirmesi, aşılanmış civcivlerin bu hastalıkla enfekte olmuş civcivlerden ayırmanın zorluğu, civcivlere daha fazla muamele edilmesinin refah etkileri, biyogüvenlik sorunları ve sonrasında ortaya çıkabilecek ticaret sorunu oluşturma potansiyeli sayılabilir.

Hükümetler kuş gribine karşı aşılamayı düşünüyor

Prof. Dr. Christine Middlemiss, “Hükümetler artık ciddi olarak avian influenza enfeksiyonlarına karşı aşılamayı düşünmektedir.”

Defra Baş Veteriner Hekimi Prof. Dr. Christine Middlemiss, mevcut salgının özellikle Avrupa’da ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde çok büyük olduğunu söyledi.

Bilgi boşluklarını doldurma

İngiltere Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu Veteriner Hekimi Prof. Dr. Ian Brown, bizzat kendisi tarafından yürütülen H5N1 virüsünün evrimleşme süreci ve kümeslere nasıl girdiği konusunda devam eden çalışmanın altını çizdi.

Ian Brown, “Proje açıkça kuş gribi aşılarına bakmasa da, H5N1 virüsünün evrimi üzerine yaptığı araştırmaların bir kısmı, AB’nin araştırdığı gelecekteki aşı geliştirme çalışmalarını besleyebilir.”

“…toplu itlaf halk tarafından giderek daha az kabul görüyor…”

AB tarım bakanları, Avrupa genelinde çok sayıda itlaf edilen kuş nedeniyle Mayıs ayında bir kuş gribi aşısı stratejisi uygulamaya karar verdiler. İspanya Tarım Bakanı Luis Planas, toplu itlafın “genel halk tarafından giderek daha az kabul gördüğünü” söylerken, diğer bakanlar bunun son derece maliyetli olduğunu söyledi.

İngiliz Yumurta Endüstrisi Konseyi (BEIC) CEO’su Mark Williams, Avrupa Komisyonu’nun aşının faydalarını tartışmaya hazır olmasının, avian influenza aşılamasının kabulüne yol açabilecek bir sürecin başlangıcı olduğunu söyledi. Tartışmadaki kilit konunun, ticaret ortaklarının aşılı damızlık sürülerden günlük civcivleri mi yoksa kümes hayvanlarını mı kabûl etmeye devam edecekleri olacağını kaydetti.

Mark Williams, “BEIC, konuyla ilgili diyaloğu memnuniyetle karşılıyor ve görüşmeyi aşılama konusunda bilgilendirmek için tamamen meşgul olacak.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram