Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Avian Influenza Aşısı Geliştirilmesi İçin Çağrılar Artıyor

7 Haziran 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Bilim adamları, Birleşik Krallık hükümetini Avian Influenza (kuş gribi) aşısı deneme spesifikasyonlarını geliştirmeye, potansiyel saha deneme alanlarını belirlemeye ve modelleme çalışmaları başlatmaya çağırdılar.

Bu çağrı , Defra’nın Bilim Danışma Konseyi himayesinde oluşturulan, Yüksek Patojenik Avian Influenza (HPAI) Görev Gücü’nden geliyor .Görev gücü ayrıca, vahşi türlere yönelik tehditleri ve evcil kuşlara yönelik devam eden riskleri izlemek üzere yabani kuşlardaki sirkülasyonu anlamak için önemli avian influenza suşları için gelişmiş sürveyans sistemleri geliştirilmesini tavsiye etti.

Ayrıca hükümete, yabani kuş popülasyonlarının izlenmesini geliştirmesini ve yabani kuşlara ciddi türler bulaşma riskini azaltmak için potansiyel müdahaleler dahilinde suş veri tabanını iyileştirmesini de tavsiye etti.

Veriler ve kayıtlar

Raporda, Avian Influenza yönünden incelenmek üzere alıkonulan kuşların, risk inceleme, birbirine enfeksiyonu bulaştırma yönüyle incelenmeli ve tüm kayıtlar Büyük Britanya Kümes Hayvanları Kaydı tarafından tutulmalıdır.

Buna ek olarak, görev gücü, Defra’nın yabani kuşlarda gelecekteki salgınları modellemeye yardımcı olması ve şiddetli suşlar etrafında veri oluşturmak için daha basit prosedürler sağlaması için veri toplamasını iyileştirmesini tavsiye etti.


Yüksek Patojenik Avian Influenza (HPAI) Görev Gücü, “Rapor, yalnızca mevcut salgınları anlamak değil, yeni gelişecek mutasyonları da anlamak, modellemek ve yönetmeyi de amaçlamakatadır.”


Bilim adamları ayrıca, Defra’nın çevre yönetimindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerine, şiddetli suşların hassas türler üzerindeki potansiyel etkisinin değerlendirmelerini eklemesini önermektedir.

Yol gösterici bir ilke olarak Defra, laboratuvar ve sürveyans kapasitesinin gelecekte daha sık ve yoğun salgınlarla başa çıkacak şekilde tasarlanmasını dikkate almalıdır.

“Bilime dayalı öncelikli tedbirler”

Görev gücünde bulunan Roslin Enstitüsü’nde görevli 3 bilim insanından biri olan Prof. Dr. Rowland Kao şunları söyledi: “Bu tavsiyeler, sağlam bilimsel kanıtlara dayanan öncelikli önlemlerdir, kolayca uygulamaya konulabilir ve gelecekteki Avian Influenza suşlarını yönetmek için büyük potansiyele sahip olacaktır.”


Prof. Dr. Rowland Kao, “Oluşturduğumuz tavsiyeler, sağlam bilimsel kanıtlar çerçevesinde belirlenmiş öncelikli önlemlerdir.”


Roslin Enstitüsü , Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi ve Defra’nın uluslararası hayvan sağlığı araştırmalarına odaklanan 10 yenilikçi projeye yaptığı son 4 milyon sterlinlik yatırımdan yararlanıyor .

Prof. Dr. Paul Digard, zoonotik potansiyele sahip kuş gribi virüslerinin ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden olan faktörlerin tanımlanmasına bakan bir projenin Birleşik Krallık’taki baş araştırmacısıdır.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.