Araştırma: Elma’nın kanatlı sağlığı üzerine etkileri

18 Ocak 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Empire cinsi elmalardan elde edilen meyve suyu, posası ve diğer bileşenleri, embriyolu tavuk yumurtasına enjekte edildiğinde, civcivlerin bağırsak sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, embriyolu tavuk yumurtasının amniyotik sıvısına in vivo olarak meyve suyu, prina ve posa enjekte ettiler. Yumurtalardan çıkım sonrasında, analizler için ilgili örnekler toplandı.

Dr. Cydney Jackson, “Çalışmamızda, 1940 yılında Cornell’de geliştirilen Empire elmasının suyu, posası ve diğer bileşenlerini kullandık.”

Gıda Bilim Dalı Doktora Öğrencisi Araştırmanın Baş Yazarı Cydney Jackson şunları söyledi: “Çalışmamızda, 1940 yılında Cornell’de geliştirilen Empire elmasının suyu, posası ve diğer bileşenlerinin etlik piliçlerin bağırsak sağlığını ve genel durumuna yapmış olduğu olumlu katkıları gözlemledik.”

Araştırmacılar, yumurtaya elma suyu ve posa eklenmesinin, yeni çıkan civcivlerin amino asit taşıma sistemini geliştireceği, demirin biyoyararlanımını artırabileceğini, hayvanın kalın bağırsağında mikrobiyatasını zenginleştirebileceği ve potansiyel olarak faydalı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyebileceğini buldular.

Doç. Dr. Elad Tako, “Elma, bağırsak mikrobiyomuna katkıda bulunan bileşimleri içermektedir.”

Tarım ve Yaşam Bilimleri Koleji Gıda Bilim Dalı Öğretim Üyesi Araştırma Ortak Yazarı Doç. Dr. Elad Tako, “Elma, bağırsak sağlığına ve bağırsak mikrobiyomuna katkı sağlayacak fitokimyasallar ve prebiyotikler gibi biyoaktif bileşenlerden oluşmaktadır” dedi.

Yayına göre, ABD’nde yılda yaklaşık 175.000 metrik ton elma posası (lifli atık) üretilmektedir ve genellikle imha edimektedir.

Doç. Dr. Tako, “Besin açısından zengin olan posayı potansiyel olarak kullanabilir duruma getirdiğimizde, etlik piliçlerin rasyonunda kullanabiliriz.” dedi. Bu sayede “Yemlerindeki besin maddelerini iyileştirebilir ve üretkenliği daha doğal bir şekilde artırabiliriz.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram