Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Antibiyotik kullanımının azaltılması: Biyofilm tabakasının otomatik olarak temizlenmesi

Su hijyeni, antibiyotiksiz üretimin önemli parçasıdır.
Dünya çapında tüketiciler, hayvansal ürün üretiminde antibiyotik kullanımı ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda oldukça duyarlı davranıyor.
Kümes hayvanlarını antibiyotik kullanmadan yetiştirmek için, yetiştiricilerin kanatlı hayvanların hijyenine ve sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Su hijyeni de bunun önemli bir parçasıdır.

Print Friendly, PDF & Email

14 Nisan 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Su hijyeni, antibiyotiksiz üretimin önemli parçasıdır.

Dünya çapında tüketiciler, hayvansal ürün üretiminde antibiyotik kullanımı ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda oldukça duyarlı davranıyor. Antibiyotik içermeyen kümes hayvanı ve kümes hayvanı ürünleri, süpermarketler ve restoranlar için daha fazla tercih sebebi haline geliyor. Kümes hayvanlarını antibiyotik kullanmadan yetiştirmek için, yetiştiricilerin kanatlı hayvanların hijyenine ve sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. 

Su hijyeni de bunun önemli bir parçasıdır.

Antibiyotik kullanımının azaltılması

Tüketici taleplerinin değişmesi ve baskısı, gittikçe artan sayıda ülkeyi hayvancılık üretiminde antibiyotik kullanımını yasaklamaya teşvik etti. Düzenlemeler, kümes hayvanı üreten yetiştiricilerin kümes hayvanlarını daha farklı bir anlayışla yetiştirmek zorunda bırakıyor. Burada temel anlayış, kümeslerin içinde ve çevresinde hijyeni artırmaktır. Sağlıklı civcivlerin tedariki sonrasında, civcivleri sağlıklı olarak büyütmek yetiştiricilerin temel görevidir.

Patojenlerin kümese girebileceği tüm bulaşma yolları izlenmelidir. Potansiyel faktörler arasında su, yem, haşereler, personel ve çiftlik ekipmanı bulunmaktadır. Antibiyotikler olmadan son savunma hattı yoktur, bu nedenle patojenler hayvanlara ulaşmadan durdurulmalıdır. Genel hijyeni iyileştirmek bunun en önemli parçasıdır. Bu hijyen, içme suyu sistemi için de geçerlidir.

Su kalitesinin iyileştirilmesi

Broylerler genellikle yemden 1,6 ila 2 kat daha fazla günlük su tüketirler. Bu su kirlendiğinde, civcivler daha az performans gösterir ve bağırsak sağlığı sorunları yaşarlar.

Biyofilm tabakası, su yoluyla yayılabilen zararlı organizmalar için bir besin kaynağı görevi görür.

Açık su sistemlerinin yerini alan nipel sistemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla, içme suyunun kalitesi önemli ölçüde artmıştır. Modern içme suyu sistemleri, yalnızca hatlar temiz tutulduğunda ve su herhangi bir zararlı bakteri içermediğinde üretime ekstra katkı sağlarlar. Buradaki ana tehlike, boru tesisatının içerisinde biyofilm tabakasının oluşabilmesidir. Biyofilm tabakası, su yoluyla yayılabilen zararlı organizmalar için bir besin kaynağı görevi görür.

Su kalitesini korumak için, içme hatlarında biyofilm tabakası oluşmaması için etkili dezenfektanlar kullanmalıdır. Antibiyotik içermeyen bir üretimde, orijinal su kaynaklarının kalitesini düzenli olarak kontrol etmek, hatları ve içme suyu ekipmanlarını özenle temizlemek önemlidir. Temizleme prosedürleri zaman alıcı ve uygulama zorluğu olabilmektedir. Otomatik yıkama sistemleri kullanmak bu prosedürleri çok daha kolay hale getirecektir.

Otomatik yıkama sistemi nedir?

Otomatik bir yıkama sistemi, yıkama bilgisayarı, basınç regülatörü, hava çıkış ucu seti ve sensörlerden oluşur. Yıkama bilgisayarı, çeşitli sensörlerden elde edilen bilgileri işleyerek tüm yıkama sürecini ve prosesini düzenler. Bu ayarlar aşağıdaki şekillerde kişiselleştirilebilir:

  • Yıkama programının süresi
  • Kullanılan su miktarının hesaplanması ve programlanması
  • İlaç verilirken yıkama programının kesinti ve değişimi
  • Bir hattı veya tüm hatları otomatik olarak yıkama imkanı

Sistem nasıl çalışıyor?

İçme hatlarındaki sensörler, bilgisayarın veri gönderdiği hatlardaki suyun kalitesini ve sıcaklığını kaydeder. Biyofilm sensörü, ışık ölçümü aracılığıyla suyun bulanıklığını kaydeder. Işığın rengi kirlilik seviyesini gösterir. Ayarlanan parametreler aşıldığında, hatlar otomatik olarak temizlenir.

Aynısı işlem, sıcaklık sensörü programlanan maksimum su sıcaklığına ulaşıldığını gösterdiğinde de olur. Besleme hattına ikinci bir sensör takmak da mümkündür. Bu sensör ile içme hatlarındaki sensör arasındaki sıcaklık farkı çok yüksekse, hatlar otomatik olarak yıkanır.

Suyun bulanıklığı çözülmezse veya su sıcaklığı izin verilenden yüksek kalırsa, önceden programlanmış maksimum yıkama turu sayısına ulaşılmış olabilir. Bu sayı aşıldığında, bilgisayar, ek önlemlerin gerekli olduğunu belirten bir alarm verir.

Kalite ve hijyen

Broyler sağlığı için içme suyunun kalitesi son derece önemlidir. Otomatik yıkama sisteminin kullanılması, hijyenin iyileştirilmesine ve dolayısıyla antibiyotiklerin azaltılmasına önemli katkılarda bulunur.

Kaynak: Zootecnica International

Keyifli okumalar dileriz

İnfeksiyöz Bronşitis ve Kanatlı Coronavirus Hastalıkları’ndan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Antibiyotiksiz Üretim hakkında daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.