ABD, ilk kez erkek civcivleri et kaynağı olarak kullanmaya başladı

28 Kasım 2022

Uğraş Kaynarca

Hollanda menşeili Kipster firması, yumurtacı tavukların kardeşlerinin büyüyerek alternatif bir et kaynağı haline gelmesine izin vererek erkek civcivlerin itlafına son vermeye karar verdi.

ABD’de yumurta endüstrisinde yılda yaklaşık 300 milyon erkek civciv itlaf edilmektedir. Ancak Hollandalı bir şirket olan ve ABD yumurta pazarına yeni giren Kipster, bunun yerine alternatif bir et kaynağı olarak bu tavuklar için bir yöntem buldu.

Önümüzdeki haftalarda ilk Kipster horozları 15 haftalık olacak. Bu Amerikan horozları daha sonra insan tüketimi için et ürünlerine dönüştürülecek.

Sandra Vijn, “Artık sorumluluk alıyoruz . Horozları yaşattık. İnsanlar tavuk yemeyi tercih ediyorsa, tavuklarımızın horoz kardeşleri neden olmasın? Sonuç olarak, et için daha az piliç gerekecek.”

Kullanılmamış bir protein kaynağı

Kipster’a göre, yumurta üreticilerinden gelen horozlar ve itlaf edilen tavuklar, kullanılmayan bir et kaynağıdır. Yumurtacı tavuklar, yumurtlama periyodunun bitiminden yaklaşık 90 hafta sonra et kaynağı haline gelir. Şirket, yarım kilo horoz ve tavuk etinin yarım kilo broyler etinin yerini alabileceğini de ekliyor.

Nancy Roulston, “Kipster’ın yumurta üretimine refah merkezli yaklaşımı, işletmelerin şefkatle inovasyonu bir araya getirmesi durumunda acı çekmenin gereksiz olduğunu gösteriyor.”

ASPCA kurumsal politika ve hayvan bilimi kıdemli direktörü Nancy Roulston: “Kipster’ın yumurta üretimine refah merkezli yaklaşımı, işletmelerin şefkatle inovasyonu bir araya getirmesi durumunda acı çekmenin kaçınılmaz olmadığını gösteriyor. ASPCA, gıda şirketlerinin tedarik zincirlerinde hayvan refahını iyileştirmek için Kipster’ın sunduğu inanılmaz fırsatı fark etmelerini umuyor.”

Hillary Dalton, “Kipster’in erkek civicivlerin imhasının ortadan kaldırılma çabasından memnuniyet duyuyoruz.”

Compassion in World Farming’in kıdemli araştırma müdürü Dr Hillary Dalton, erkek civcivlerin itlaf edilmesinin “Milyonlarca istenmeyen erkek civciv yumurtasını kuluçkaya yatırmak kaynak israfı” anlamına geldiğini söylüyor ve Kipster’ın “ortadan kaldırmaya yönelik öncü çabalarından” memnun olduğunu ekliyor. “Bu aynı zamanda ABD için çevresel bir sorun” diye ekledi.

Kipster kurucularına göre şirket, dünya nüfusunu dürüst bir şekilde “tüm canlılara saygı duyarak ve gelecek nesillere hiçbir bedel ödemeden” beslemenin bir yolunu bulmak için kuruldu.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram