Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Parçalı Bulutlu

AB bir faj paradigması değişiminin eşiğinde olabilir mi?

6 Eylül 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Avrupa Birliği’nde faj paradigması değişiminin eşiğinde olabiliriz. Bu görüş, kanatlı endüstrisindeki fajları, bilim camiasını ve sivil toplumu temsil eden paydaşlardan oluşan PhageEU koalisyonu tarafından düzenlenen web seminerinde çeşitli uzmanlar tarafından 11 Temmuz 2023 tarihinde deklare edildi.Yetkililer, yakın gelecekte faj teknolojisine dayalı bir yem katkı maddesine Avrupa Komisyonu tarafından izin verilebileceğini açıkladı. Uzmanlar, verilecek olan bu izin sayesinde, kanatlı hayvanlar ve diğer gıda üretimi zincirinde yer alan hayvanlarda çığır açan faj ürünlerinin geliştirilmesinin önünü açacağını da sözlerine ekledi.

Web seminerinde, bakteriyofaj ürünlerinin tasarımındaki teknik zorluklar ve bu yeni ürün kategorisi için Avrupa’daki düzenleyici engeller tartışıldı. Ayrıca Avrupa Birliği kurumlarındaki son siyasi tartışmalar ve geleceğe yönelik bakış açıları analiz edilerek değerlendirildi.

Antimikrobiyal direnç


“Fajlar antimikrobiyal dirence karşı mücadelede alternatif bir tedavi olarak da kabul ediliyor.”


Phage EU’ya göre fajlar antimikrobiyal dirence karşı mücadelede alternatif bir tedavi olarak da kabul ediliyor. Son web semineri, bakteriyofajların antimikrobiyal direnç ve AB Tek Sağlık yaklaşımı gibi zorluklarla mücadelede çerçevenin nasıl bir parçası olacağına dair ilginç bir tartışmaya zemin hazırladı.

Faj kokteyli tasarlamanın önündeki engeller

Edinburgh Üniversitesi Roslin Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Alison Low, faj kokteyli tasarlamanın önündeki bilimsel engelleri anlattı:


Dr. Alison Low, “”Belirli bir enfeksiyonu hedef alacak fajın seçilmesi, faj tedavisi için engel teşkil edebilir.” 


Roslin Enstitüsü’ndeki araştırmacıların, enfekte edici bakteri suşunun DNA dizisinden aktif faj kokteyllerini bulmak için genomik odaklı bir yaklaşım kullandıklarını ekledi.

Kanatlı hayvanlarda Salmonella’yı hedef alan bir bakteriyofaj kokteyli

Pen & Tec Consulting Teknik Direktörü Dr. Elinor McCartney , Proteon Pharmaceuticals tarafından üretilen ve kümes hayvanlarında Salmonella’yı hedef alan bir yem katkı maddesi olarak kullanılan bir bakteriyofaj kokteyli olan Bafasal’ın kayıt sürecine dayanan bir bakteriyofaj vaka çalışmasını sundu.


Dr. Elinor McCartney, “”AB’de faj paradigması değişiminin eşiğindeyiz.”


EFSA ve AB üye devletlerinin yoğun incelemelerinin ardından EFSA 2023 yılının başlarında, Bafasal’ın Salmonella serotiplerine karşı etkinliğini doğrulayan bir görüş yayınladı. McCartney’e göre geriye birkaç soru kalıyor ancak “Bafasal AB’de onaylandığında, kümes hayvanları ve diğer gıda üreten hayvanlarda ve diğer birçok ciddi bakteriyel patojende çığır açan faj ürünlerinin geliştirilmesi için bir şablon olacak.”

Siyasi tartışmada fajlar


Margareta Przybyla, “Fajları siyasi tartışmada konumlandırmak ve potansiyelleri hakkında farkındalık yaratmak için artan fırsatlar var.”


AB karar vericileri arasında faj terapisine artan ilgi, AB halkla ilişkiler danışmanı ve Faj AB’nin Brüksel temsilcisi Margareta Przybyla tarafından doğrulandı. “Antimikrobiyal direnç ve Tek Sağlık yaklaşımı iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir gıda alt sistemlerinin kurulması tüm AB kurumları tarafından öncelikli konular olarak kabul edilirken, fajları siyasi tartışmada konumlandırmak ve potansiyelleri hakkında farkındalık yaratmak için artan fırsatlar var.”

Farkındalığı arttırmak


Prof. Dr. Jarosław Dastych, “Ana engel faj teknolojisinin kabulüdür.”


Kapanış konuşmasında Proteon Pharmaceuticals SA CEO’su ve PhageEU’nun kurucu üyesi Prof. Dr. Jarosław Dastych, yetkilendirme, düzenleme süreci ve siyasi tartışma söz konusu olduğunda ana engelin faj teknolojisinin kabul edilmesi ve artan farkındalığı olduğunun altını çizdi.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.