2023 yılı küresel tavuk üretimi daha da artacak

19 Ekim 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

USDA-FAS GAIN raporuna göre, küresel tavuk üretiminin 2023 yılında % 2 artarak 102,7 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor .

Çin dışındaki tüm büyük üreticiler, Brezilya’daki en önemli büyüme ile kazanç elde edecek. Nispeten yüksek yem ve enerji fiyatları, küresel olarak karlılığı sıkıştırdı, ancak tüketicilerin artan gıda maliyetleri arasında daha düşük maliyetli hayvansal proteinler araması beklendiğinden, güçlü talep genişlemeyi teşvik ediyor. 

2022 yılında Kanatlı üretiminde Brezilya Çin’i geçerek dünyanın lider üreticisi konumunu sağlamlaştırdı. 

Beyaz tavuk üretimindeki büyüme kahverengi tavuk üretimindeki düşüşü dengeleyeceğinden Çin üretimi durağan olacak. Çinli tüketiciler daha çeşitli protein kaynaklarına yöneldikçe, 2023 yılında uygun fiyatlı tavuk ürünlerine, özellikle beyaz renkli tavuk etine olan talebin artması bekleniyor. 

Tayland üretimi, iç tüketimde beklenen yavaş toparlanmaya ve tahıl tedariki kaynaklı yüksek üretim maliyetlerine rağmen % 3 büyüyecek. Bu faktörler, büyüme oranını pandemi öncesi ortalamanın altında tutacaktır. Rusya ve Meksika da güçlü iç talep ortamında kazanç sağlayacak. 

AB üretiminin, yüksek patojeniteli avian influenza (HPAI) salgınlarının ardından artan enerji maliyetleri nedeniyle yalnızca marjinal olarak daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry Site

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram