Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Yeni Mısır Hibritleri Geliyor

20 Aralık 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Metionin, protein sentezinin başlatılmasına yardımcı olur. Bu sayede kemik, kas, bağlar, organlar, deri ve tüyler de dahil olmak üzere birçok dokunun önemli bir bileşenidir.

Yeni melez hat

Bu çalışma ile, tavukların optimum büyüme, sağlık, et ve yumurta üretimini sağlamak için gerek şart olan amino asit içeriği yüksek rasyonlara ihtiyaç duyan organik kümes hayvanı üreticileri için bir nevi müjde olarak görülüyor.

Metionin, 9 esansiyel amino asitten biridir. Metiyonin kükürt içeren 2 aminositten biridir. Protein sentezinin başlatılmasına yardımcı olur ve kemik, kas, bağlar, organlar, deri ve tüyler de dahil olmak üzere birçok dokunun önemli bir bileşenidir. Metiyonin ayrıca önemli metabolik, sindirim ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını da destekler.

Serbest gezen tavuklar için takviye

Serbest gezen tavuklar, metiyonini doğal olarak solucanları ve diğer böcekleri yiyerek elde etmektedirler. Ancak tavukların yeterli miktarda amino asit almasını sağlamak için rasyonlarını mısır bazlı yemlerde bulunn metiyoninle desteklemek gereklidir.

ABD’ndeki organik tavuk üreticileri, tavuklar için ton yem başına 0,9 kg, hindi, ördek ve diğer kümes hayvanı türleri için ton yem başına 1,35 kg sentetik metiyonin kullanımına izin veren federal düzenleme muafiyeti talep etmek zorunda kaldı. Bu yeni proje, diğer araştırmalardan farklı olarak, maliyeti ve bulunabilirlik avantajı ile sentetik metiyonin ihtiyacını ortadan kaldıracak doğal alternatifler bulmayı amaçlıyor.

Mısır yoluyla takviye

Mısır, mevcut yem rasyonlarının önemli bir bileşenidir ancak ticari olarak yetiştirilen hibritler çok az metionin içerir. Ancak bilim insanları, germplazm koleksiyonlarında, doğru araçlarla ortaya çıkarılabilecek özellik için değişkenlik kaynaklarının bulunduğunu buldu.

Birleşik Devletler Tarımsal Araştırma Servisi Bitki Genetik Uzmanı Paul Scott ve meslektaşları, organik üretimde transgenik ürün çeşitlerine izin verilmediğinden, iki geleneksel bitki yetiştirme teknolojisinin (iki kat haploid indüksiyon ve tekrarlayan seçim) kullanımını birleştirmenin yollarını arıyorlar.

Bu yöntemleri kullanarak Crop Science dergisinde de bildirildiği gibi, tane içeriğinde metiyonin seviyeleri eşit olan ve içerdiği metiyonin miktarı ile B101 melezinden daha fazla olan, kendi içinde melezlenmiş 16 mısır hattı geliştirdiler.

Ames, Iowa ARS Mısır Böcekleri ve Mahsul Genetiği Araştırma Birimi Uzmanı olan Scott, “B101 genellikle 100 gram tahıl başına yaklaşık 0,29 gram metiyonin içermektedir. En iyi gen hatlarımız 100 gram başına yaklaşık 0,37 gram metionin içeriyor” dedi.

Kendi içinde melezlenmiş hatlar, saha denemelerinde değerlendirilen belirli tarımsal özellikler açısından da kayda değer genetik çeşitlilik göstermiştir. Bu özellikler bitki boyu, çiçeklenme zamanı, hastalık direnci ve turuncu renkli taneye sahip olma gibi temel kriterleri içermektedir.

Paul Scott, “Yüksek metiyonini organik kümes hayvanı üreticileri için değerli olan diğer özelliklerle birleştirmek istiyoruz.”

“Hibritlerden beklediğimiz özelliklerin ve metiyonin içeriğinin istikrarını ve potansiyel verimini ölçmek için yeni melez hatları hibrit kombinasyonlarda ve farklı ortamlarda test etmek önemli olacaktır. Ayrıca, yüksek metiyonini organik kümes hayvanı üreticileri için değerli olan diğer özelliklerle birleştirmek istiyoruz. Turuncu taneler, şu anda üzerinde çalıştığımız bir konudur. Ayrıca transgenik poleni hariç tutma yeteneği üzerinde çalışıyoruz. Sonuçta hiçbir katkı maddesi olmadan tam bir rasyon sağlayabilecek mısır geliştirmek istiyoruz” diye ekledi.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.