Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Parçalı Bulutlu

Kanatlı rasyonlarında Fosfor: Ne kadar düşürebiliriz?

Fosfor, yumurta kabuğu oluşumu için hayati önem taşımaktadır.
Doğru besleme, üretim ekonomisini iyileştirmekte ve olası olumsuz çevresel etkileri azaltmaktadır. Kanadalı araştırmacılar, kanatlı rasyonlarına fosfor eklerken ne kadar hassas olabileceğimizi inceledi.

Print Friendly, PDF & Email

9 Kasım 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Fosfor, yumurta kabuğu oluşumu için hayati önem taşımaktadır.

Doğru besleme, üretim ekonomisini iyileştirmekte ve olası olumsuz çevresel etkileri azaltmaktadır. Kanadalı araştırmacılar, kanatlı rasyonlarına fosfor eklerken ne kadar hassas olabileceğimizi inceledi.

Kanatlı hayvan yemlerinde en pahalı besinlerden biri olan fosfor, vücut fonksiyonları, kemik ve yumurta kabuğu oluşumu için gerekli bir elementtir. Bununla birlikte, yumurtacı rasyonlarındaki aşırı fosfor kullanımı nedeniyle dışkı ile aşırı atılımı, giderek artan bir şekilde çevresel bir sorun haline gelmiştir.

Mikrobiyal fitaz takviyesi, yem bileşenlerindeki bitkiye bağlı fosforun kilidini açarak aşırı atılımı en aza indirmeye yardımcı olur. Kümes hayvanları yemin kendisinden daha fazla fosfor kullanabildiğinde, teorik olarak rasyona daha az fosfor eklenmesi gerekir. Bu, fosforun fazla kullanım riskini ve buna bağlı yem maliyetlerini azaltacak ve çevre üzerinde daha az baskı oluşturacaktır.

Rasyona eklenen fitat olmayan fosforun azaltılması

Kanada MAnitona Üniversitesi araştırmacıları, fitaz takviyesinin, rasyondaki inorganik fosfor seviyelerini uygun şekilde düşürmenin yanı sıra, fosfor atılımını azaltacağını ve fitaz içermeyen yüksek fosforlu rasyonlarla beslenen tavuklara kıyasla karşılaştırılabilir performans elde edeceğini varsaydılar.

Bu nedenle, NRC gereksiniminden (2,5 g/kg) daha düşük diyet fitat olmayan fosfor (NPP) seviyeleri içeren rasyonlara mikrobiyal fitaz takviyesinin üretim performansı, plazma biyokimyası, yumurta ve kemik kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemek için ticari yumurtacı tavuklarda fosfor atılımını inceleyen bir çalışma yapıldı.

48 Lohmann beyaz yumurta tavuğu ile 12 haftalık bir besleme denemesi (22-34 haftalık) düzenlendi. Tavuklar, 6 mısır-soya küspesi-yulaf bazlı rasyondan birine rastgele ayrıldı: fitaz içermeyen 2.0, 2.5 veya 3.0 g/kg NPP içeren veya fitaz içeren 1.0, 1.5 veya 2.0 g/kg NPP içeren (1.000 U/kg fitaz ilavesinin yumurtacı tavuklara 1.0 g/kg NPP sağlamasının beklendiği, böylece fitaz ilavesiz tedavinin fitaz takviyeli tedavi için bir kontrol görevi görmesini sağlayan diyet).

Artan yem verimliliği, üretim maliyetini düşürecektir. Yem verimliliğini optimize etmek için besleme uzmanının elinde mevcut çözümler arasında enzim takviyesi, NIRS teknolojisi ve alternatif yem bileşenleri bulunmaktadır. 

Fitazlı ve fitazsız sonuçlar

Fitaz ile takviye edilmiş daha düşük NPP yemleriyle beslenen yumurtacı tavukların yumurta ağırlığı ve yumurta üretimi, yem tüketimi, canlı ağırlık ve yemden yararlanma oranı, yüksek NPP fitaz ile takviye edilmemiş kontrollerle beslenen tavuklarınkiyle karşılaştırılabilir.

Yumurta kabuğu kalınlığı, özgül ağırlık, Haugh birimleri, tibia kemiği mineral yoğunluğu, tibia kül yüzdesi, plazma fosforu ve diğer biyokimyasal parametreler arasında diyet uygulamaları arasında önemli bir fark yoktu. Toplam fosfor alımı, atılımı ve tutulması diyetten etkilendi (P<0.001), ancak yumurtalardaki birikimi önemli ölçüde farklı değildi.

Kontrast analizi ayrıca mevcut fitazın toplam fosfor atılımının fitaz yokluğuna göre günde ortalama 40.4 mg/tavuk azaldığını gösterdi (P<0.01). Ayrıca, toplam fosfor atılımı, diyet NPP’sinin azaltılmasıyla doğrusal olarak (P<0.01) azaldı ve bu ilişki, fitaz takviyesi olsun ya da olmasın benzerdi.

Çözüm

Bu çalışmanın sonuçları, fitazın dahil edilmesiyle yumurta tavuğu rasyonlarındaki NPP düzeylerinin 1.0 g/kg’a (fitaz tarafından salınan NPP kısmı hariç) düşürülebileceğini ve bunun da tavukların üretim performansı ve sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını göstermiştir.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.