Azerbaycan Kanatlı Sektörünü Güçlendirmek İçin Atılan Adımlar

15 Mart 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Azerbaycan, kanatlı yetiştiricilerini, faaliyetlerini genişletmeye teşvik etmek için soya fasulyesi ithalatını KDV’den muaf tutma planlarını uygulamaya koydu.

Yeni önlem, hükümetin yem maliyetlerindeki artışı azaltmak ve kanatlı yetiştiricilerini işlerini büyütmeye teşvik etmek için başlattığı bir programın parçası olarak görülüyor.Ulusal Kümes Hayvanları ve Yumurta Üreticileri ve İhracatçıları Birliği Başkanı Myurvyat Hasanli, Azerbaycan kümes hayvanı yetiştiricilerinin yılda 1.000 ila 1.500 ton soya fasulyesi tükettiğini söyledi. Azerbaycan, Kafkaslar ve Orta Asya bölgesindeki en büyük soya fasulyesi ithalatçılarından biri ve çoğu ürünü Brezilya, ABD, Arjantin, Rusya ve Paraguay’dan satın alıyor. Hasanlı, yerel çiftçilerin gelecekte, özellikle yabancı yatırımları çekerek soya fasulyesi üretimini artırmayı planladıklarını söyledi.

Artan yem fiyatlarının etkisini azaltan destek programı

Bu kararla yem fiyatlarında %10 düzeyinde düşüş bekleniyor.

Azerbaycan şubat ayı başında, yem, yem katkı maddeleri, gübreler ve diğer bazı ürünlerin ithalat vergilerinden muafiyetini 2023 yılının sonuna kadar uzattı.


Firdovsi Fikretzadeh, “İlk olarak 2022 yılının ortalarında onaylanan bu kararın yem fiyatlarında %10’luk bir düşüşle sonuçlanması gerekiyor.


Tarım Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar Merkezi Müdürü Firdovsi Fikretzadeh “Bu karar, küresel pazarda artan yem fiyatlarının yerel çiftçiler üzerindeki etkisini azaltmak için alındı. Yem maliyetlerinin düşürülmesi ile kanatlı eti ve yumurta fiyatlarının artmasının önüne geçilebilecektir. Fikretzadeh, tohumların ithalat gümrük vergisinden muaf tutulması, çiftçilerin üretim maliyetlerini düşürecek ve bu da piyasa fiyatlarını etkileyecektir” dedi.

Piyasa istikrarı

Ülkede uzun yıllardır ilk kez kış sezonunun başlamasıyla birlikte fiyatlarda mevsimsel bir artış yaşanmadı.


Ulusal Kümes Hayvanı ve Yumurta Üreticileri ve İhracatçıları Birliği, “Vergi indirimleri ile üretim maliyetlerimiz önemli ölçüde azaldı.”


Ulusal Kümes Hayvanı ve Yumurta Üreticileri ve İhracatçıları Birliği Aralık ayında yaptığı açıklamada, 2022 yılında kümes hayvanları endüstrisi için onaylanan bir dizi vergi indiriminin hedefine ulaştığını, piyasa fiyatlarını dengelediğini ve üretim maliyetlerinin düşmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl, BDT bölgesinde pazarda piliç eti ve yumurta fiyatlarında gözle görülür bir artış görülmeyen tek ülke Azerbaycan oldu.

Vergi indirimlerinin de üretim artışına katkı sağlayacağı düşünülüyor. 2022 yılının ilk 9 ayında Azerbaycan, 2021 yılında 52.700 ton (canlı ağırlık) beyaz et üretirken 59.200 ton kanatlı eti üretti. 2021 yılında 485 milyon adet olan yumurta üretimi 2022 yılında 599 milyon adete ulaştı.

Şu anda ülkedeki yumurta üretimi iç talebin %30 üzerinde bulunuyor. Azerbaycan, Katar, BAE, Afganistan, Irak ve diğer birçok ülkeye yumurta ihraç ediyor.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram