Sektörel Ticarette Küresel Fırsatlar; Çin, ABD’ye uyguladığı kümes hayvanları yasağını kaldırdı

Cem Konuk – Veteriner Hekim

Çin, kuş gribi ile ilgili Amerikan kanatlı eti ithalatı yasağını resmen kaldırdı.

ABD’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne 2015 yılından beri uygulamakta olduğu Kanatlı Eti İthalatı kısıtlamalarını kaldırdı. Bu kararda ABD’nde 2017 yılından beri yüksek patojeniteli Avian İnfluenza’ya rastlanmamasının önemli rolü oldu.

Tarım Sekreteri Sonny Perdue şunları söyledi: Yıllarca pazarda olmayıştan sonra, ABD’nin kümes hayvanları üreticileri ve ihracatçıları, Çin pazarının yeniden açılmasını memnuniyetle karşılıyor.

ABD Hükümeti, African swine fever hastalığı sebebiyle Çin’de protein kaynağı azalmış durumda olduğunu ve bu yüzden Çin’e yapılan satışlardan yılda 1 milyar dolar beklediğini söylüyor.

Kanatlı eti ithalat yasağı öncesi ABD’den Çin’e kanatlı hayvan ihracatının yıllık değeri, hindi için 71 milyon dolar ve tavuk için 722 milyon dolar düzeyindeydi.

Tarım Sekreteri Sonny Perdue , yıllarca pazarda olmayıştan sonra, ABD’nin kümes hayvanları üreticileri ve ihracatçılarının, Çin pazarının yeniden açılmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

“Amerika’nın üreticileri dünyadaki en üretken üreticilerdir ve ürünlerini dünyanın diğer bölgelerindeki tüketicilere satabilmektedirler .”

Ortak bir açıklamada, Ulusal Tavuk Konseyi (NCC), Ulusal Hindi Federasyonu (NTF) ve ABD Tavukçuluk ve Yumurta İhracat Konseyi (USAPEEC) gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

‘Amerika’nın kanatlı hayvan üreticileri daha yüksek kaliteli, daha besleyici ürünler yetiştirmek konusunda kendilerini adamışlardır ve bir kez daha bu ürünleri Çinli tüketicilerle paylaşma fırsatına sahip olacağımız için çok mutluyuz.’ Önümüzdeki haftalarda Çin ile ticari ortaklığımızı sürdürmek için sabırsızlanıyoruz.

Kaynaklar

1. Poultry World

https://www.poultryworld.net/Health/Articles/2019/11/China-lifts-US-poultry-ban-500987E/?cmpid=NLC|worldpoultry|2019-11-20|China_lifts_US_poultry_ban&utm_source=tripolis&utm_medium=email&utm_term=&utm_content=&utm_campaign=poultry_world

Değerli yorum ve katkılarınızla sektörümüzde yer alan açık yazar ekibimize motivasyon sağlayacaksınız.

info@turkishpoultry.net

Bir cevap yazın

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Türkiye

Keyifli okumalar dileriz.

%d blogcu bunu beğendi: