Kanatlı Hayvanlar ve COVID-19

COVID-19

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Çeviri – Niranjana Rajalakshmi – Veteriner Mikrobiyoloji Uzmanı

Bu kaosun ortasında virüsle ilgili bilimsel olmayan varsayımlar paniğe neden oluyor. Özellikle Tavuk Eti ve Yumurta hakkında sinsi bir söylenti dolaşmaktadır. Bu söylentilerin etkisi kümes hayvanları ve ürünlerine olan talepteki keskin düşüşte açıkça görülebilir. Hindistan, dünyada yumurta üretiminde üçüncü ve tavuk eti üretiminde yedinci sıradadır. Bununla birlikte, son dönemlerdeki tedarik zincirindeki aksamalar ve virüs hakkındaki söylentiler nedeniyle kanatlı üretim maliyetleri getirilerine göre dört kat artış göstermiştir.

Hindistan’ın başlıca yumurta üretim merkezi olan Namakkal’da 200 milyon ticari yumurta fazlalığı bulunmaktadır. Sonuç olarak Ulusal Kümes Hayvanları Endüstrisi’ne bağımlı yaklaşık 20 milyon insanın geçim kaynakları ciddi ve olumsuz bir şekilde etkilenmiştir.

Bu noktada, kanatlılarda Coronavirus bulunmaktadır; tavuklar, Japon Bıldırcınları ve ördekler gibi. Ancak bu, büyük resmin sadece bir paçasıdır.

“Coronavirus” tanımlaması yalnızca tek bir virüsü belirtmez; SARS-CoV-2, MERS CoV, Sığır Coronavirusları, Kanatlı Coronavirusları ve diğerleri gibi bir grup ilgili virüsü temsil eder. Tüm Coronaviridae ailesi dört alt türde sınıflandırılır; Alfa, Beta –, Gama – ve Deltacoronavirus.

Bilimsel olarak SARS-CoV-2 olarak adlandırılan ve COVID-19 hastalığına neden olan yeni “coronavirus” SARS-CoV-2, SARS ve MERS coronavirusları Betacoronavirus sınıfına aittir. Veteriner Hekimlerin İnfeksiyöz Bronşitise neden olan coronavirusu (IBV) Gammacoronavirus sınıfındadır.

Bilim insanları IBV’yi ilk olarak 1930 ‘ların başında Kuzey Dakota’da bildirmiştir. O tarihten beri kanatlılardan insana bulaşabilen IBV vakası olmamıştır. Ancak bilim insanları IBV virüsünü kasıtlı olarak embriyolu tavuk yumurtasına inoküle edebilir veya virüsü laboratuvar hayvanlarında çoğaltabilir.

Başka bir deyişle buradaki etkileyici sonuç, onlarca yıllık araştırmalardan sonra bile kanatlıları IBV virüsüne karşı korumak için aşı geliştiremediğimizdir. Bunun en önemli nedeni, IBV virüsünün sürekli olarak varyasyona uğraması ve aynı zamanda virüsün yeni suşlarının oluşmasıdır. Eski suşlara karşı koruma sağlamak için tasarlanan aşılar, yeni varyasyonlara karşı daha az etkilidir.

Kanatlıların COVID-19’u barındırdığı ve insanlara bulaştırdığı iddiasını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur. 21. Yüzyılın ilk salgını olan SARS salgınını hatırlayın. Bilim insanları virüsün yarasalardan insanlara bulaştığını kanıtlamış olsa da bu kanıt tüm hayvanların coronavirusu insanlara bulaştırabileceği anlamına gelmiyordu.

COVID-19 hastalığına neden olan yeni SARS-CoV-2 coronavirusnun genetik özelliklerinin yüzde 85 oranında SARS coronavirusu ile benzediği göz önüne alındığında kanatlıların da COVID-19’u bulaştıramadığını söylemeye gerek yok.

Kanatlı hayvanlardan insana herhangi bir biçimde coronavirus bulaştığına dair kanıtımız yok. Söylentiler, fikirler ve spekülasyonlar, özellikle endişe verici bir salgının ortasında, deneysel kanıt yerine hikayelere dayanmaktadır ve yalnızca korkuyu ve paniği arttıracaktır. Sağlığınız, diğer insanların sağlığı ve çevrenizdeki kanatlılar ve diğer hayvanlarla ilgili her hangi bir karar vermeden önce, doğrulanmış bilimsel raporlara ve bilimsel uzmanlığa güvenmek her zaman daha doğrudur.

Kaynaklar

  1. https://science.thewire.in/the-sciences/coronavirus-covid-19-chicken-betacoronavirus-ibv/

Değerli yorum ve katkılarınızla sektörümüzde yer alan açık yazar ekibimize motivasyon sağlayacaksınız.

info@turkishpoultry.net

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Türkiye

Keyifli okumalar dileriz.

%d blogcu bunu beğendi: