Broylerlerde İnfeksiyöz Bronşitis Koruması Damızlık Aşılaması ile Başlar

infeksiyöz Bronşitis

İnfeksiyöz Bronşitis aşılama programlarında protokoller geniş ölçüde değişmektedir, ancak Broyler Damızlıkları İnfeksiyöz  Bronşit Virüsüne (IBV) karşı aşılamak broyler civcivlerinin virüse karşı korunması için önemli bir strateji olmaya devam etmektedir. Panelistler “İnfeksiyöz Bronşit: Gelişen bir virüs için gelişen stratejiler” konulu bir yuvarlak masa toplantısında konuyu değerlendirdiler.

Avian Health International’ın kurucusu ve Georgia Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Guillermo Zavala, İnfeksiyöz Bronşitis Virüsü (IBV) maternal-antikor transferinin civcivler için çok koruyucu olmamasına rağmen, muhtemelen genç piliçlerin korunmasına ve Broyler Damızlıkların korunmasına kısmen katkıda bulunduğunu söyledi.

Yuvarlak masa toplantısında, “Damızlık popülasyonunda İnfeksiyöz Bronşitis Virüsü (IBV) Arkansas Serotipi uygulayıncaya kadar, İnfeksiyöz Bronşitis baskılanmış değildi” dedi.

Zavala, Gürcistan’daki Broyler Entegrasyonları arasında Canlı İnfeksiyöz Bronşitis Aşılarına güvenmelerinin ve İnfeksiyöz Bronşit koruması için İnaktif Aşıların kullanılmamasının ilginç olduğunu söyledi. “Bence aşılamayı İnaktif İnfeksiyöz Bronşitis aşılarıyla tamamlamak ve elbette mümkünse geniş korumayı artırmanıza yardımcı olacak birden fazla farklı İnfeksiyöz Bronşitis aşı suşu kullanmak çok önemlidir.”

Genişletilmiş bağışıklık

Damızlıklarda “İnaktif İnfeksiyöz Bronşitis” aşılarının kullanılmasının broylerlerde İnfeksiyöz Bronşitis’e karşı korumayı genişletip genişletmediği sorulduğunda Zavala, “koruma spektrumunu genişletemeyebileceklerini, ancak antikor seviyenizi kesinlikle yükseltebileceğinizi söyledi. Ayrıca bu bağışıklık derecesini ömrünü uzatabilirsiniz… ”diye ekledi.

Fieldale Farms Entegrasyonu’nu Veteriner Hekimi Sarah Tilley, şirketinin yarkaları, damızlıkları ve broyler civcivleri saha suşlarına uygun İnfeksyöz Bronşitis suşları içeren aşılarla aşıladıklarını söyledi.

Yarka yetiştirme aşamasında, civcivleri 3, 7 ve 16 haftalıkken IBV Arkansas, Georgia 98 ve Massachusetts’in farklı kombinasyonları olan çoklu, canlı IBV suşlarıyla aşılıyoruz. Strateji, yumurtlamaya başlamadan önce civcivleri birden fazla suşa maruz bırakmaktır.

Yarka döneminde, interferens oluşumunu önlemek için 5 ila 7 gün arayla canlı IBV ve Newcastle hastalığı (ND) aşıları uyguluyoruz. Yarkalar taşındıktan sonra, damızlıklar canlı bir IBV / ND programı ile her 10 haftada bir aşılanarak koruma güçlendirilir.

Damızlıkların IBV, ND, IBD ve Reovirüslere karşı bağışık titrelerini kontrol etmek için 26 ve 58 haftalıkken rutin serolojik testler yaptıklarını söyledi.

“Sınırı kaldırın”

Eski Sanderson Farms Entegrasyonu Veteriner Hekimi olan ve şimdi Georgia Üniversitesi’nde çalışan David French, aşılamanın üretim sırasında damızlıkları İnfeksiyöz Bronşitis’e karşı koruduğunu ve aynı zamanda broyler civcivlere uygulanan İnfeksiyöz Bronşitis aşısını “gölgelediğini” söyledi.

“Damızlıklarda İnaktif bir aşı kullanıyoruz” dedi, çünkü Canlı bir İnfeksiyöz Bronşit aşısı kullanmak yumurta kabuğu kalitesi sorunlarına katkıda bulunabilir.

Veteriner Hekim Mark Burleson, Wayne Farms Entegrasyonu’nun damızlıklarının 2, 6, 10 ve 16 haftalıkken Canlı bir İnfeksiyöz Bronşitis aşısı ile aşılandığını söyledi. “Tavuklar başka hiçbir aşı ile aşılanmıyorlar. 26 ve 50. haftalarda seroloji için numune alıyoruz ve zaman zaman bazı artan titreler görüyoruz, ancak İnfeksiyöz Bronşiti herhangi bir yumurta kabuğu veya yumurta üretim sorununun ana nedeni olarak görmedik. Tavuğu, saha üretim koşullarında karşılaşabileceği viral suşları sunmaya çalışıyoruz. Hedefimiz bu. ”

Veteriner Hekim Meagan Slater, Mountaire Farms Entegrasyonu’nda çalışmadan önce çalıştığı Pennsylvania’da, çoğu broyler yetiştiricisinin Canlı aşılarla ve daha sonra en az bir İnaktif aşı ile aşılandığını söyledi.

“Aslında, çoğu yarka taşınmadan önce iki adet İnaktif aşı ile aşılandı. Entegrasyonların büyük bir çoğunluğu tavukların yaşamı boyunca booster aşı uygulamaz, bu nedenle antikorları ön plana  çıkarmaya çalışırlar. İyi ya da kötü, koruma için yaptıkları şey budur. Bu strateji, bazı kabuk kalitesi sorunlarına karşı çalışıyor ve korunmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor ”dedi.

Zoetis Klinik araştırma direktörü Veteriner Hekim Kalen Cookson, deneyiminde uzun ömürlü tavuklarda çeşitli İnfeksiyöz Bronşitis suşu içeren bir Canlı aşılama programının ardından İnaktif IBV aşısının iyi çalıştığını söyledi.

“Gördüğümüz kadarıyla, önünüzde iyi seçilmiş Canlı aşılar ve iyi bir İnaktif aşı uygulanırsa, tavuklar çiftliğe yerleştirildiğinde iyi bir bağışıklığa sahip olursunuz” dedi.

Cookson, Canlı / İnaktif aşılama stratejisinin, sahada ortaya çıkan yeni varyantlar olduğunda damızlıklar için faydalı olduğuna inanmaktadır.

“İnfeksiyöz Bronşitis, uzun ömürlü tavuklarda yarka döneminde yoğun stres altında olmadıkları için daha çok sinsi bir hastalıktır. Yeni bir bronşit suşuna maruziyetiniz varsa yarkalar her zaman hastalığa açık değildir, ancak yeni İnfeksiyöz Bronşitis suşu sahanızda olabilir, bu yüzden en azından sahanızı biraz koruyorsunuz ”dedi.

Kaynaklar

  1. https://thepoultrysite.com/articles/controlling-infectious-bronchitis-in-broilers-starts-with-breeder-vaccination

Değerli yorum ve katkılarınızla sektörümüzde yer alan açık yazar ekibimize motivasyon sağlayacaksınız.

info@turkishpoultry.net

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Türkiye

Keyifli okumalar dileriz.

%d blogcu bunu beğendi: