Broylerlerde İçme Suyuna Aşı Uygulamalarının Et Kalitesine Etkisi

Cem Konuk – Veteriner Hekim

Kanatlılarda kas içi, deri altı, sprey, inovo ve içme suyuna olarak beş çeşit aşı uygulama teknikleri vardır.  Teknoloji ile uygulama teknikleri doğru orantılı düzeyde gelişmektedir. İçme suyuna aşı uygulamaları yapılırken temel prensip mümkün olan en fazla sayıda hayvanın aşılanmasıdır.

İçme suyu aşı uygulamasını en doğru biçimde yapmak için öncelikle aşının kalitesini bozabilecek etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu yüzden aşılamadan iki gün önce su ile uygulanan tedaviler durdurulmalıdır. Su tankının temizliği ve sudaki klor varlığı, suyun kalitesi gibi aşının aktivitesini bozabilecek etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Sürüye uygulamayı yapmadan önce suya teşvik etmek için iki saat susuz bırakılmalıdır. Aşının hazırlanmasında ise su tankına mavi boya katılır ardından ayrı kapta hazırladığımız aşı solüsyonu eklenerek karıştırılır. Su tankındaki su miktarı, sürünün iki saatte tüketebileceği su miktarı olarak hesaplanır. Bu oran hesaplanırken sürünün yaşı, mevsimsel koşullar, üreticinin beslemesi gibi etmenler dikkate alınır. Tanktaki su tüketildikten sonra hatlara temiz su verilerek uygulama sonlanmış olur.

İçme suyu aşı uygulaması

İçme suyu aşı uygulamaları yapılırken belirli bir süre susuz bırakılan sürüye tekrar tüketim için su verildiğinde sürü nipel hatlarına hücum eder. Bu esnada tavuklar birbirini ezerler ve yaralarlar (Resim 1,2,3).

İçme Suyu Aşı Uygulama Metodunda Civcivlerde meydana gelen yaralanmalar

Bu lezyonlar sonucunda selülit oluşmakta ve kesime giden sürülerin et kaliteleri kesimhanelerde B sınıfı et olarak işlem görmektedir. Bu sorun büyük bir maliyet kaybı anlamına gelmektedir (Resim 4).

Sahada yapılan aşı uygulamalarında kontaminasyon ve hata yapma riski fazla olduğundan başarı şansı kuluçkada yapılan uygulamalara göre daha düşüktür. Bu yüzden sahada aşı uygulama sayısını minumuma indirmemiz gerekmektedir. Ayrıca içme suyu uygulama metodu diğer uygulamalara göre başarı şansı en az olan uygulamadır1.

Sonuç olarak gelişen teknoloji ile üretilen makinelerin insana göre hata payı az olduğu için;  inovo aşılama gibi kuluçkada yapılan aşı uygulama yöntemlerini kullanarak başarı şansını maksimuma çıkarmamız mümkün olabilir2.

Kaynaklar

  1. Degefa T., Sarı L T., Dadi. L, Yami A., G Mariam K., Nassir M: Technical and economic evaluation of different methods of Newcastle disease vaccine administration. J Vet Med A Physiol Pathol Clin Med. 2004 Sep-Oct;51(7-8):365-9
  2. C. S. Li., L. Y. Wang., C. C. Chou : Field Evaluation of Flock Production Performance of In Ovo Injection of Infectious Bursal Disease Virus Immune Complex Vaccine in Commercial Broiler Farms. 2005 J. Appl. Poult. Res. 14:338–344

Değerli yorum ve katkılarınızla sektörümüzde yer alan açık yazar ekibimize motivasyon sağlayacaksınız.

info@turkishpoultry.net

Bir cevap yazın

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Türkiye

Keyifli okumalar dileriz.

%d blogcu bunu beğendi: